Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie handlu w niedzielę

Grafika pochodzi ze strony www.linkedin.com Grafika pochodzi ze strony www.linkedin.com

OZZ Inicjatywa Pracownicza popiera zakaz handlu w niedzielę. Bez względu na to, czy ludzie pracy samodzielnie utrzymują swoje gospodarstwa domowe lub są w związkach partnerskich, czy są wierzący lub nie, mają prawo do godnego wypoczynku, do spędzenia tego dnia zgodnie z własnymi upodobaniami. 

Same wolne niedziele nie rozwiążą jednak całkowicie problemu przemęczenia, narażenia na przewlekły stres oraz innych trudności związanych z codziennym utrzymaniem. Konieczne jest więc ogólne skrócenie czasu pracy, we wszystkich branżach. Jeżeli musimy robić zakupy w niedzielę to tylko dlatego, że pracujemy za długo w ciągu tygodnia.

Jak wszystkim wiadomo większość pracowników handlu stanowią kobiety. Ich płace zwykle niewystarczają na zakup towarów lub usług ułatwiających obowiązki domowe np. związane z wychowywaniem dzieci. Z powodu zbyt niskich płac w "czasie wolnym" musimy odpracowywać drugi etat w domu. Łącznie z ograniczeniem czasu pracy powinien więc następować wzrost płac. Mamy dosyć "wolnych" dni spędzanych na pracy w kuchni,  gdyż brakuje nam pieniędzy na zakup gotowych posiłków czy na wynajęcie pomocy do opieki nad naszymi krewnymi. Skracanie czasu pracy nigdy nie doprowadziło do zapaści handlu bądź innych branż gospodarki, natomiast wielokrotnie poprawiało byt pracowników, do czego dążymy. 

 

 

Powrót na górę

Podobne artykuły