Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Nowa Sól: Protest lokatorów

Około stu osób demonstrowało 23 lipca pod budynkiem Urzędu Miasta w Nowej Soli. Demonstrację zorganizowała Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej wraz z komisją związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Młodymi Socjalistami.
Protest dotyczył sytuacji mieszkańców budynków socjalnych w Nowej Soli. Popadają one w ruinę, ponieważ miasto oszczędza na ich remontach. Przydzielane ludziom mieszkania socjalne nie spełniają podstawowych standardów.

Obecni mieszkańcy budynków komunalnych mówili o przypadkach wykreślania osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej z kolejki oczekujących na lokale komunalne. Miasto sięgnęło również po zasiłki socjalne lokatorów twierdząc, że w ten sposób odbiera zaległości w czynszu. Nie chce również podpisywać z ludźmi umów na korzystanie z lokali socjalnych.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz nie chciał początkowo przyjąć delegacji protestujących. Wejście do Urzędu Miasta zostało zablokowane przez strażników miejskich i policję. Dopiero po przepychankach delegacji protestujących udało się dostać do środka i przedstawić prezydentowi postulaty.

Tyszkiewicz twierdził, że do likwidacji miejsc pracy i trudnej sytuacji region doprowadzili politycy on natomiast nie jest politykiem. Powoływał się na to że wygrał w wyborach lokalnych, nie dodając jednak, że frekwencja wyniosła około 35%. Według niego miasto dostatecznie pomaga lokatorom, a budynki socjalne nie są slamsami.

 

Michał Warecki

za: www.lewica.pl

Powrót na górę