Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Zaproszenie na "Manify" 2016

8 marca 1908 r. ulicami Nowego Jorku przeszedł marsz 15 tys. robotnic, które domagały się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym wydarzeniem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) rozpoczęły trzymiesięczny strajk przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. Dwa lata później, również na początku marca, 130 kobiet zginęło w pożarze nowojorskiej fabryki, ponieważ były tam trzymane pod kluczem i nie miały szans na ucieczkę przed ogniem. Te wydarzenia spowodowały, że w 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla walki o równouprawnienie i sprawiedliwość społeczną.


Organizowane każdego roku w okolicach 8 marca feministyczne manifestacje noszą nazwę Manif. Słowo „manifa” pochodzi od stworzonego przez opozycję antyrządową w latach 1980. slangowego skrótu słowa „manifestacja”. Pierwsza Manifa została zorganizowana w Warszawie w 2000 r. w proteście przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie na podstawie anonimowego donosu pacjentka została zatrzymana w czasie wizyty u ginekologa i zmuszona do poddania się badaniu kryminalistycznemu, sprawdzającego, czy nie doszło do zabiegu usunięcia ciąży. Ta demonstracja przerodziła się w ogólnopolską manifestację feministyczną i antydyskryminacyjną. Z czasem zaczęto organizować Manify również w innych miastach.

Obecnie na ulicach Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wrocławia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet maszerują Manify, na których mówi się o współczesnych walkach kobiet: pracownic w supermarketach, fabrykach, szpitalach, żłobkach; lokatorek eksmitowanych na bruk przez państwo lub wywłaszczanych przez kamieniczników; migrantek, które co dzień walczą z kryminalizacją i wyzyskiem; lesbijek i kobiet nieheteronormatywnych, które zmagają się z wykluczeniem i przemocą; prekariuszek, które od zlecenia do zlecenia próbują wiązać koniec z końcem. W tym roku Manify odbędę się w pierwszy weekend marca: We Wrocławiu Manifa przejdzie pod hasłem „Feminizm zamiast wojen” (6.03), w Warszawie – „Aborcja w obronie życia” (6.03), w Krakowie – „Nasze granice nie dzielą” (5.03), w Poznaniu – „Solidarnie przeciw kulturze gwałtu” (5.03). Szukaj innych Manif w swoim mieście lub zorganizuj ją.


Dlatego jak co roku zachęcamy wszystkie komisje Inicjatywy Pracowniczej do uczestnictwach w Manifach i solidaryzowania się z ruchem feministycznym walczącym o sprawiedliwość społeczną. Zabierzmy swoje flagi, transparenty i wyjdźmy na ulice z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet!

Powrót na górę