Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Inicjatywa Pracownicza - pierwszy zjazd delegatów

W dniu 12 lutego 2005 roku w Poznaniu odbył pierwszy ogólnokrajowy zjazd delegatów nowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Przewodniczącym związku został wybrany Marcel Szary z H. Cegielski - Poznań S.A.

W połowie 2004 roku robotnicy z H. Cegielski S.A. postanowili utworzyć nowy związek zawodowy. Do związku przystąpili także robotnicy z Uniontexu i innych zakładów. Obecnie w Inicjatywie Pracowniczej działa kilka komisji zakładowych oraz komisje środowiskowe, skupiające osoby z różnych firm, bezrobotnych i studentów. Związek nawiązał współpracę z niemieckim FAU, szwedzkim SAC i hiszpańskim CGT. IP deklaruje otwartość i chęć współdziałania, z tego powodu delegaci na zjazd wystosowali list otwarty, w którym czytamy: "Inicjatywa Pracownicza zwraca się to wszystkich naszych sympatyków, środowisk wolnościowych, anarchistycznych i lewicowych o tworzenie komisji zakładowych i środowiskowych. (...) Związek nasz na najbliższe dwa lata postawił sobie za cel zbudowanie struktur, które w sposób skuteczny będą bronić ludzi pracy i na co dzień organizować ich do walki o swoje prawa. Chcielibyśmy, aby jak najszybciej Inicjatywa Pracownicza była w stanie znacząco włączyć się w walkę o nowy porządek, gwarantujący pluralizm i demokratyczne swobody, pracę i godną płacę. Inicjatywa Pracownicza ma charakter otwarty i jesteśmy gotowi współpracować z różnymi środowiskami, szczególnie z tymi, którym bliskie są ideały radykalnego ruchu syndykalistycznego".

Podczas zjazdu Inicjatywa Pracownicza zajęła także stanowisko w sprawie brutalnych działań policji i ograniczania swobód obywatelskich, a także poparła protest pielęgniarek. Związek zadecydował o włączeniu się w kampanię na rzecz obrony praw robotników sezonowych i emigrantów. Na przełomie kwietnia i maja planowana jest ogólnopolska kampania w tej sprawie.
Powrót na górę