Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Solidarność z Fouadem Harjane (CNT Francja) – przeciwko kryminalizacji działalności związkowej

[Stanowisko Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza]

Fouad Harjane – działacz francuskiego związku zawodowego CNT, został w październiku 2013 r. skażany na grzywnę w wysokości 40 tys. euro za udział w blokadzie torów podczas protestów pracowniczych. W piątek 12 września w Metz odbędzie się rozprawa apelacyjna, podczas której rozstrzygnie się czy wyrok sądu pierwszej instancji zostanie utrzymany w mocy.


Fouad jest oskarżony "zablokowanie dworca kolejowego" w Metz w marcu 2006 r. podczas protestów przeciwko próbie wprowadzenia przez prawicowy rząd Dominique’a de Villepin’a "kontraktu pierwsza praca" (CPE - nowej formy umowy na czas określony dla pracowników i pracownic, którzy nie ukończyli 26 roku życia, CPE miał dać pracodawcom możliwość zwalniania takich pracowników bez podawania przyczyny). Francuska kolej SNCF domaga się od Fouada 40 tys. euro odszkodowania za "straty" powstałe na skutek protestów.


Fouad jest jedyną osobą, wobec której prokuratura podjęła kroki prawne – blokadę zorganizowało Zgromadzenie Studentów i Studentek Uniwersytetu w Metz, w odpowiedzi na apel Krajowej Koordynacji Studentów i Studentek, w samej akcji wzięło udział ponad 800 osób (w tym deputowani obecnie rządzącej Partii Socjalistycznej) i była ona skoordynowana z trwającym strajkiem pracowników i pracownic kolei. Należy w tym miejscu wspomnieć, że ustawa wprowadzająca CPE została de facto anulowana zaledwie 10 dni po jej ogłoszeniu – na skutek masowych protestów społecznych.

Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza deklaruje swoją solidarność z Fouadem Harjane i wszystkimi osobami represjonowanymi za udział w protestach pracowniczych. Kategorycznie sprzeciwiamy się ograniczaniu prawa do protestów pracowniczych i stosowaniu przez aparat państwowy represji wobec najaktywniejszych uczestników i uczestniczek protestów przeciwko CPE.


W piątek 12 września o godz. 12:00 nasza komisja organizuje protest pod Ambasadą Francji w Warszawie (ul. Piękna 1). Solidarność ponad granicami!

więcej informacji o sprawie:

[Strona kampanii solidarnościowej z Fouadem na Facebooku] (po francusku)

[Pikieta w Warszawie - wydarzenie na Facebooku] (po polsku)

Powrót na górę