EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Akcja informacyjna IP w Cegielskim

W związku z podpisaniem przez niektóre związki zawodowe w Cegielskim Porozumień z pracodawcą, Inicjatywa Pracownicza rozpoczęła akcję informacyjną. Porozumienia faktycznie obniżają wynagrodzenia pracowników o ponad 30 proc.  wprowadzają w to miejsce premię regulaminową. W przyjętym w dniu 15 marca stanowisku Komisji Międzyzakładowej przy HCP czytamy:

12 marca NSZZ „Metalowcy”, NZSS Solidarność i Solidarność’80 podpisały Porozumienia z dyrekcją zakładów: w sprawie ustalenia zmian płacowych w 2010 roku i sprawie zmian wartości punktu i zmian płacowych. Porozumień tych, niekorzystnych dla pracowników HCP, nie podpisała Inicjatywa Pracownicza oraz Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. W istocie rzeczy Porozumienia te obniżają wynagrodzenia.

W pierwszej kolejności straci ok. 300 pracowników przebywających na postojach. Prosimy ich o kontakt ze związkiem: tel. 509 275 680, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W wyniku Porozumień pracodawca zobowiązał się wprawdzie nie przeprowadzać zwolnień grupowych do 31 marca 2011 roku, ale nie chciał zagwarantować zachowania odpowiedniego poziomu zatrudnienia. Oznacza to, iż mogą zostać przeprowadzone zwolnienia w trybie indywidualnym. W pierwotnej  wersji Porozumień, pracodawca nie dawał nawet gwarancji braku zwolnień grupowych. Zapis ten się pojawił dopiero w skutek uwag OZZ Inicjatywa Pracownicza skierowanych na piśmie do pracodawcy.

Inicjatywa Pracownicza żądała także zaopiniowania przez Państwową Inspekcję Pracy przedstawionych Porozumień, przedstawienia związkom zawodowym programu restrukturyzacji (którego, jak się okazuje nie ma, a zarząd działa „po omacku”) i doprowadzenia do sprzedaży ośrodków w Dąbkach i Rabce oraz przekazanie uzyskanych z tego tytuły pieniędzy załodze (poprzez fundusz socjalny). Na nasze uwagi otrzymaliśmy odpowiedź dopiero po podpisaniu Porozumień. W sprawie ośrodków czasowych dyrekcja twierdzi, iż rozpoczęły się odpowiednie negocjacje i będą kontynuowane w kwietniu. Sprawę tę Inicjatywa Pracownicza uważa za priorytetową.

Wprowadzany obecnie zmieniony system płac i procedura wręczania indywidualnych wypowiedzeń zmieniających warunki płacy jest według Inicjatywy Pracowniczej nielegalna. Związek nasz zamierza zakwestionować Porozumienia i doprowadzić, aby wynagrodzenia były płacone zgodnie z prawem pracy i Zakładowy Układem Zbiorowym Pracy. Przypomnijmy, że poprzednie indywidualne porozumienia w sprawie godzin postojowych, wprowadzone przez dyrekcję latem 2009 roku, okazały się nielegalne i wskutek interwencji Inicjatywy Pracowniczej w Okręgowej Inspekcji Pracy, pracodawca musiał płacić za postojowe zgodnie z Kodeksem pracy i ZUZP. Nie jest wykluczone, że tak się stanie i tym razem.

Pracownicy Cegielskiego! Zakład przeżywa poważne trudności, ale nie oznacza to, iż Wasze prawa mogą być szargane. Inicjatywa Pracownicza uparcie będzie bronić interesów załogi.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.