EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Dariusz Skrzypczak zwolniony!

Zwracamy się do wszystkich związków zawodowych z prośbą o wystąpienie w obronie represjonowanego za działalność związkową!

Zarząd Jutrzenki - znanego producenta słodyczy - zwolnił dyscyplinarnie Dariusza Skrzypczaka przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność w poznańskiej "Goplanie" (należącej do stycznia 2005 roku do Jutrzenki) za jego wypowiedzi dla lokalnej prasy. Choć Skrzpczak potwierdził tylko fakt, iż Jutrzenka wprowadziła tylko nowe warunki płacy, na których większości pracowników Goplany traci, kierownictwo zakładu uznało te słowa za szkodliwe dla przedsiębiorstwa. To już druga próba zwolnienia Skrzypczaka - pierwsza miała miejsce na początku tego roku.

W połowie grudnia na terenie zakładu w Poznaniu pojawiły się ulotki innego, działającego w ukryciu, związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, atakujące zarząd Jutrzenki za próbę obniżenia załodze pensji pomimo osiąganych wysokich zysków. Po przejęciu Goplany zyski Jutrzenki znacząco wzrosły. Inicjatywa Pracownicza apelowała do załogi o podjęcie przygotowań do akcji strajkowej i postulowała wejście z pracodawcą w spór zbiorowy. Informacja o niepokojach w fabryce trafiła na łamy poznańskiej prasy.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Faktach, Metro i Głosie Wielkopolskim ukazały się płatne ogłoszenia Jutrzenki pt.: "Prawda o Goplanie". "Nie chcemy szukać oszczędności w kieszeni naszych pracowników." - twierdził w nich prezes Jutrzenki Jan Kolański. W ogłoszeniu twierdzono także, że pojawiające się publikacje w prasie "wprowadzają jedynie w błąd opinię publiczną i godzą w dobre imię Jutrzenki".

27 grudnia przewodniczący NZSS Solidarność w Goplanie został powiadomiony o chęci zwolnienia go na podstawie art. 52 kodeksu pracy, czyli dyscyplinarnie. To próba zastraszenia pracowników i zakneblowania ust związkom zawodowym. Pracodawca chce uderzyć w Skrzypczaka, bo cieszy się on dużym autorytetem wśród załogi jeszcze za walkę w obronie praw pracowniczych kiedy należał on jeszcze do Nestle. Prezydium komisji zakładowej Solidarności nie wyraziło zgody na zwolnienie chronionego prawem swojego przewodniczącego. Wobec powyższego zarząd Jutrzenki zdecydował się, wbrew obowiązującemu prawo zwolnić Skrzypczaka i 29 grudnia wieczorem wręczył mu wypowiedzenie i zabronił wstępu na teren zakładu.

Przypadek Dariusza Skrzypczak jest kolejnym przykładem z ostatniego czasu, kiedy pracodawca stosując dyscyplinarny tryb zwolnienia próbuje usuwać niechcianych działaczy związkowych. Podobne przypadki miały miejsca w KWK "Budryk", gdzie dyscyplinarnie zwolniono przewodniczącego Sierpnia'80 za - jak utrzymuje pracodawca - zorganizowanie nielegalnego strajku, czy w grodziskiej fabryce Frito Lay (należącej do PepsiCo), gdzie dyrekcja dyscyplinarnie wyrzuciła z pracy szefa zakładowej "Solidarności" Sławomira Zagrajka, który rok temu nagłośnił sprawę seksualnego molestowania pracownic fabryki.

Prosimy o słanie listów protestacyjnych na adres:

Przedsiębiorstwo Cukiernicze Jutrzenka S.A
ul. Kościuszki 53
85-079 Bydgoszcz
Poland

A kopie tego listu przesłać na adres:

Goplana
ul.Św. Wawrzyńca 11
60-539 Poznań
Poland

wzór listu protestacyjnego:

Do:
Przedsiębiorstwo Cukiernicze Jutrzenka S.A
ul. Kościuszki 53
85-079 Bydgoszcz

My, niżej podpisani, chcielibyśmy wyrazić swoje poparcie dla Dariusza Skrzypczaka przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność, jednocześnie swój stanowczy sprzeciw w związku z naruszeniem w Państwa zakładach w Poznaniu (Polska) podstawowych praw związkowych! Dyscyplinarne zwolnienie Dariusza Skrzypczaka to jawne represje skierowane w działaczy związkowych w Waszych zakładach pracy! Żądamy natychmiastowego przywrócenia go do pracy!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.