EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Hipermarket Tesco w Dublinie dyskryminuje pracowników agencyjnych

Trwa międzynarodowa akcja solidarnościowa z dwoma Polakami, którzy zostali wyrzuceni z pracy w hurtowni należącej do hipermarketu TESCO za walkę o prawa pracownicze.

Zbigniew Bukała i Radosław Sawicki, podobnie jak kilkudziesięciu innych Polaków, oraz kilku Słowaków, Litwinów, Czechów, Węgrów i Irlandczyków należeli do grupy tzw. pracowników agencyjnych, czyli zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej (GRAFTON i JOB) i podnajmowanych przez TESCO. Korzystanie z usług agencji pozwala TESCO na wyzbycie się odpowiedzialności za pracowników za których odpowiada agencja, na zatrudnienie pracowników ze Wschodu na innych zasadach (na akord, nie na godziny), za inną, niższą stawkę niż pracowników kontraktowych, w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Umowy podpisywane przez pracowników z agencjami czynią ich pracownikami okresowymi - co nawet prawnikom trudno zinterpretować w kontekście obrony praw pracownika. Taka polityka pozwala maksymalnie wykorzystywać nieświadomych swych praw, często nie znających języka, spragnionych każdej pracy robotników z Polski i innych krajów.

W maju, gdy Polacy zostali poinformowani przez kadrę o kolejnej w okresie siedmiu miesięcy podwyżce dziennej normy (przenoszonych kartonów), w obawie o swoje zdrowie, postanowili zaprotestować. Powiedziano, że jak się im nie podoba to mogą wracać do Polski, bo na ich miejsce jest wielu chętnych. Postanowili walczyć o swoje prawa- skontaktowali się ze SIPTU- największym związkiem zawodowym w Irlandii- choć agencja nielegalnie próbowała blokować ich przystąpienie.

4 sierpnia 2004 roku w kilku miastach Irlandii oraz Wielkiej Brytanii (Dublin, Glasgow, Liverpool, Londyn, Oxford, Belfast oraz Leeds) odbyły się pikiety solidarnościowe z Polakami zwolnionymi za walkę o prawa pracownicze. Były to kolejne protesty pod supermarketami TESCO - pierwsze miały miejsce 28 lipca 2005 r w Dublinie oraz w Poznaniu, krótko po zawiązaniu Komitetu Obrony Robotników Agencyjnych TESCO przez zwolnionych w dn. 19 lipca 2005 Polaków.

Do solidarnościowej akcji włączyli się brytyjskie i irlandzkie stowarzyszenia oraz związki zawodowe (m.in. Transport and General Workers' Union, Workers Solidarity Movement, Industrial Workers of the World) oraz inni Polacy na stałe lub tymczasowo pracujący w Wielkiej Brytanii. Kilkuset uczestników z transparentami otoczyło wejścia supermarketów rozdając ulotki o niesprawiedliwej polityce TESCO Distribution.

W dniu 12 sierpnia 2005 r. podobne pikiety odbędą się w kilku miastach Polski:
ˇ w Poznaniu o godz. 15.30 pod TESCO na ul. Serbska 7
Przed pikietą w Poznaniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem jednego ze zwolnionych Polaków, Radosławem Sawickim.
ˇ w Warszawie o godz. 17 pod TESCO-Kabaty na al. Komisji Edukacji Narodowej 14
ˇ w Gdyni godz. 18:00 pod TESCO na Karwinach
ˇ w Szczecinie godz. 16:00 pod TESCO na ul.Milczańskiej

Domagamy się natychmiastowego przywrócenia do pracy w TESCO zwolnionych Polaków; przyjęcia zasady, że pracownik agencyjny który dłużej przepracuje w TESCO dłużej niż 3 miesiące otrzymuje kontrakt wraz ze wszystkimi przywilejami pracowniczymi oraz zniesienia przez TESCO Distribution dziennej normy 1000 kartonów.

Przykład pracowników Tesco w Irlandii nie jest odosobnionym. W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do protestów Polaków nieodpowiednio traktowanych i wykorzystywanych przez pracodawców. Głośnym echem w prasie odbiły się protest stoczniowców we francuskim Saint Nazaire czy pracowników zatrudnianych "na czarno" w amerykańskiej sieci supermarketów Wal-Mart. Polscy pracownicy sezonowy pracujący przy zbiorze sałacie zaprotestowali przeciwko zmuszaniu ich do 12-16 godzinnego dnia pracy u holenderskiego farmera. Wygrali sprawę przed tamtejszym sądem. Duńskie związki zawodowe wspomagają polskich pracowników firm budowlanych łamiących prawa pracownicze. W Niemczech związek zawodowy BAU wywalczył przed sądem dopłaty dla polskich robotników, którym nielegalnie zaniżono płacę na budowie. Zbuntowało się i wywalczyło 60% podwyżkę płac ponad 40 polskich marynarzy pływających pod banderom norweskiego armatora. Znanych jest także kilka innych - obok Tesco - przypadków walki pracowników o swoje prawa w Irlandii.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.