EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Solidarność ze strajkiem głodowym palestyńskich więźniów – stanowisko europejskich związków zawodowych

Grafika solidarnościowa z hasłami "Głodówka aż do wolności" i #PalHunger
Grafika solidarnościowa z hasłami "Głodówka aż do wolności" i #PalHunger

[oryginalna treść stanowiska po angielsku jest dostępna tutaj]

17 kwietnia ok. 1500 palestyńskich więźniów politycznych rozpoczęło strajk głodowy. Protestujący domagają się zakończenia nadużyć, tortur i stosowania kary izolatki,  podniesienia standardów opieki medycznej oraz przyznania osadzonym praw gwarantowanych przez międzynarodowe konwencje – w tym prawa do uczciwego procesu oraz spotkań z rodziną.

Część strajkujących została przeniesiona do izolatek. Wszystkich biorących udział w proteście pozbawiono prawa do kontaktu z adwokatami i spotkań z rodzinami.

Według organizacji Adameer – Stowarzyszenia Wsparcia Więźniów i Praw Człowieka, w izraelskich więzieniach przebywa ok. 6 300 palestyńskich więźniów politycznych, w tym 300 dzieci. Więźniowie z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy są przetrzymywani w zakładach karnych na terenie Izraela i często pozbawiani możliwości przyjmowania wizyt rodzinnych. Ten trwający od wielu lat proceder  określany jest przez Amnesty International jako „nie tylko okrutny, ale także rażąco naruszający prawo międzynarodowe”.

Jako europejskie związki zawodowe wyrażamy nasze zaniepokojenie faktem, że pomimo jawnej niesprawiedliwości wyrządzanej narodowi palestyńskiemu, państwa europejskie, Unia Europejska oraz jej organy nie wypełniły obowiązku pociągnięcia Izraela do odpowiedzialności za łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka. UE oraz międzynarodowe korporacje czerpią zyski z wspierania trwającej opresji i pozbawiania Palestyńczyków wolności.

Unia Europejska włącza Izraelską Policję w projekty badawcze takie jak LAW TRAIN, które są finansowane przez europejskich podatników i których celem jest rozwój technik stosowanych podczas przesłuchań. 

Korporacje takie jak Hewlett-Packard (HP) i G4S korzystają ze współpracy z izraelskim systemem penitencjarnym: poza dostarczaniem usług armii okupacyjnej i biometrycznych technologii pozwalającej Izraelowi na wzmacnianie sytemu kontroli i apartheidu, HP znacząco wspiera na polu technologicznym izraelskie zakłady karne. Brytyjsko-duńska korporacja G4S w dalszym ciągu realizuje kontrakty na szkolenie izraelskiej policji, tym samym pozostając współwinną łamania praw człowieka w tym kraju.

Wierzymy, że jako związkowcy i związkowczynie oraz świadomi obywatele i obywatelki świata mamy obowiązek i możliwość zabrania głosu. Solidaryzujemy się z palestyńskimi więźniami prowadzącymi strajk głodowy i wspieramy ich żądania godnego traktowania i sprawiedliwości. Deklarujemy, że podejmiemy w naszych organizacjach związkowych działania przeciwko firmom HP i G4S , które czerpią zyski z więżenia Palestyńczyków. Dodatkowo, wzywamy Unię Europejską i państwa członkowskie do zakończeniu współpracy z Izraelem i pociągnięcia tego państwa do odpowiedzialności za rażące naruszenia praw człowieka.

Lista sygnatariuszy i sygnatariuszek: Centrala Generalna FGTB (Belgia), ACV/CSC Bruksela (Belgia), Union Syndicale Solidaires (Francja), CGT France – 66 (Francja), Związkowi Przyjaciele Palestyny (Trade Union Friends of Palestine – Irlandia), Fagforbundet (Norwegia), Unison (Wielka Brytania), Międzyzwiązkowa Konfederacja Galicji (Confederación Intersindical Gallega CIG – Galicja, Państwo Hiszpańskie), Baskijska Solidarność Pracownicza (ELA, Kraj Basków, Państwo Hiszpańskie), Intersindical Valenciana (Walencja, Państwo Hiszpańskie), Rada Związków Zawodowych miasta Dundee (Dundee Trades Union Council – Szkocja), Rada Związków Zawodowych miasta Derry (Derry Trade Union Council – Irlandia), Mandate Trade Union (Irlandia), Rada Związków Zawodowych miasta Craigavon (Craigavon Trades Union Council – Irlandia), Sojusz na rzecz Usług Publicznych w Irlandii Północnej (Northern Ireland Public Service Alliance – Irlandia Północna), Związek zawodowy służby cywilnej i pracowników sektora usług publicznych (Civil Public and Services Union – Irlandia), LO Sandefjord (Norwegia), Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza (Polska), LAB (Kraj Basków – Państwo Hiszpańskie), LO Bergen (Norwegia), Palestinawerkgroep-FNV (Holandia) Katalońska Alternatywa Międzyzwiązkowa (IAC – Katalonia, Państwo Hiszpańskie), LO Trondheim (Norwegia), Unison Północna Branża Sektora Ochrony Zdrowia (Irlandia Północna), FNCTTFEL-Landesverban (Luksemburg)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.