EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Gdańsk: Tu jest Wrzeszcz

Inicjatywa "Tu jest Wrzeszcz" jest lokalnym przedsięwzięciem działaczy OZZ Inicjatywa Pracownicza i mieszkańców dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz. Przeciwstawiamy się postępującej marginalizacji i parcelacji naszej dzielnicy, jaką to fundują nam włodarze Miasta Gdańska spod znaku Platformy Obywatelskiej, którzy nie dostrzegają narastających problemów społecznych.

W ostatnich latach zostały zlikwidowane największe zakłady przemysłowe, mieszczące się na terenie Wrzeszcza: browar, fabryka czekolady "Fazer" (dawniej "Bałtyk"), zakład Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy", znajdujące się nieopodal stocznie. Te zlikwidowane zakłady pracy dawały zatrudnienie sporej części mieszkańców dzielnicy, często pracowały w nich od pokoleń całe rodziny. Co mieszkańcy otrzymali w zamian? Kolejne centra handlowe, banki i markety.

Uważamy, że jedyną rzeczą jaką interesują się we Wrzeszczu gdańscy radni jest sprzedaż działek deweloperom i inwestorom, na których powstaną nowe apartamentowce, centra handlowe lub banki. Wrzeszcz jest zresztą potocznie nazywany dzielnicą banków, co drugi lokal w centrum dzielnicy to bank lub punkt sprzedaży telefonii komórkowej. Natomiast zakładu usługowego np. szewca należy szukać na krańcach dzielnicy (bo w tylko tych rejonach rzemieślnika ewentualnie stać na zapłacenie czynszu za najem lokalu). Wszelkie, powyżej opisane inwestycje budzą ogromny sprzeciw społeczny, który jest całkowicie ignorowany przez władze Gdańska. Brak jest jakichkolwiek konsultacji społecznych dotyczących dzielnicy, przewidywanych inwestycji a przede wszystkim potrzeb jej mieszkańców.

We Wrzeszczu brakuje miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach, w komunalnych budynkach mieszkaniowych nie przeprowadza się żadnych remontów, co zagraża życiu i zdrowiu mieszkających w nich lokatorów. Dzielnicę zaczyna powoli dotykać problem zwrotu budynków byłym, przedwojennym właścicielom. Mamy zamiar wspomagać w miarę naszych możliwości lokatorów w walce z kamienicznikami. Kuriozalny jest także fakt, że w tak dużej dzielnicy jaką jest Wrzeszcz (ok. 80 tys. mieszkańców, licząc osiedla wydzielone z Wrzeszcza) brak jest Rady Dzielnicy. W tej kwestii gdańskie władze mają genialne pomysły – podział (parcelację) Wrzeszcza na mniejsze jednostki terytorialne, co już częściowo wprowadzono w życie wydzielając trzy osiedla z ich marionetkowymi radami, które są tubą wyborczą dla Radnych Miasta Gdańska z Platformy Obywatelskiej. Wrócono w tych wypadkach do nazw sprzed 200-300 lat, kiedy obszary te stanowiły własność klasztoru w Oliwie i nie znajdowały się w obrębie Miasta Gdańska! Czyżby włodarze miasta mieli zamiar zwrócić tereny kościołowi katolickiemu?

Dalsze plany parcelacji naszej dzielnicy opisane są na gdańskiej stronie PO. W zamian dzielnicy proponuje się wprowadzenie tzw. "historycznego okręgu Wrzeszcz". Pytanie komu przeszkadzałaby Rada Dzielnicy, którą tworzyliby aktywni mieszkańcy, społecznicy a nie politykierzy powiązani z biznesem, pozostawiamy bez odpowiedzi

Planujemy stworzenie we Wrzeszczu prężnego ruch obrony praw mieszkańców, który będzie przeciwstawiał się polityce władz miasta i zmusi je do dialogu ze społeczeństwem. Rozpoczynamy już wkrótce serię spotkań dyskusyjnych dla mieszkańców, na które to już teraz zapraszamy wszystkich niezadowolonych z kierunku, w którym zmierza nasza dzielnica i nasze miasto. Planujemy też wydawanie dodatku do Sprawy Lokatorskiej, w którym pisać będziemy o lokalnych problemach mieszkańców Wrzeszcza, planowanych akcjachi bieżącej działalności.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy!

kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.