EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Spór we wrocławskich DPS-ach: Czy prezydent Wrocławia przeżyłby za 3 tysiące złotych?

Opiekunowie i opiekunki pod siedzibą MCUS (Wrocław, 14.06.2022)
Opiekunowie i opiekunki pod siedzibą MCUS (Wrocław, 14.06.2022) (Jakub Jurek)

Wczoraj delegacja pracowników wrocławskich DPSów zrzeszonych w Inicjatywie Pracowniczej rozpoczęła rokowania z dyrekcją Miejskiego Centrum Usług Społecznych. W trakcie rokowań większa grupa pracownic wspierała swoją delegację pod siedzibą MCUS.

Komisja Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych, która prowadzi spór we wrocławkich DPS-ach ma trzy żądania:
1. podwyżka 1000zł, a do czasu jej uzyskania:
2. dodatkowa premia 10 procent pensji za pracę w okrojonym składzie albo zatrudnienie większej liczby ludzi
3. polepszenie wyposażenia w DPSach

Uważamy, że dyrekcja powinna we własnym interesie spełnić te postulaty bo to podstawowy warunek ocalenia DPSów przed ucieczką opiekunów i zapaścią systemu pomocy społecznej we Wrocławiu. Nasza praca jest niezwykle wymagająca, stale poszerza nam się kompetencje. Pensje mimo okresowych podwyżek pozostają głodowe i nie pozwalają już nawet na wynajem mieszkania w mieście, dla którego pracujemy. Niektóre z nas, w tym członkinie prezydium naszego związku, dojeżdżają do pracy nawet 50 kilometrów. Władze nie mogą bezlitośnie wykorzystywać naszego przywiązania do podopiecznych.

W sprawie polepszenia stanu narzędzi pracy i wyposażenia sal w DPSach, dyrekcja MCUS stała na stanowisku, że na bieżąco monitoruje i ulepsza ten stan. Naszym zdaniem warunki pracy w tym zakresie wciąż wymagają poprawy. Dyrekcja zobowiązała się do bliższego zbadania realnych potrzeb w DPSach. Do końca czerwca 2022 zinwentaryzuje łóżka i stan pościeli i określi niezbędne uzupełnienia. Dyrekcja zadeklarowała także, że podejmie próbę usprawnienia obiegu informacji z kierownictwem DPSów co do bieżących potrzeb wymiany asortymentu bielizny pościelowej. Delegacja związku uznała to za wyraz woli dyrekcji do realnej poprawy warunków w zakresie postulatów związku. Pytanie jednak brzmi: Czy w najbliższym czasie realnie przełoży się to na podniesienie standardu pracy w DPSach?

Kwestia podwyżek i premii za pracę w okrojonym składzie wymaga włączenia się do działań władz Wrocławia. Dyrekcja MCUS zadeklarowała, że w najbliższym czasie ustali, na ile ratusz jest w stanie zwiększyć budżet na wynagrodzenia opiekunów i opiekunek. W istocie, to władze samorządowe są odpowiedzialne za niedofinansowanie usług społecznych, w tym kryzysowe warunki pracy w DPSach.

W tym samym czasie, kiedy prezydent wymaga od każdej z nas pracy za dwie osoby ale z jedną pensją bliską minimalnej, władze miasta beztrosko trwonią pieniądze z podatków od naszych lichych pensji na zbędne rzeczy. Dla przykładu, według wstępnych wyliczeń dyrekcji, podwyżka głodowych pensji o 1000 zł dla wszystkich opiekunów i pokojowych DPSów jest „trudna do zrealizowania”. Miasto musiałoby bowiem wydać na to nawet 7 milionów złotych. To samo miasto bez problemu wyrzuca w błoto oficjalnie około 30 milionów zł na straty ponoszone co roku z utrzymania pustego stadionu piłkarskiego „Tarczyński Arena”, na którego budowę wydały niemal miliard złotych. Nasz związek mówi jasno: priorytety władz Wrocławia muszą się pilnie zmienić. Chcemy chleba zamiast igrzysk!
Na rokowaniach zabrakło przedstawicieli władz miasta. Dlatego zamierzamy przypomnieć tym władzom, że jeszcze żyjemy mimo głodowych pensji i domagamy się godnego traktowania. Zapraszamy Was na „Protest pustych garnków” podczas sesji rady miasta Wrocławia 23. czerwca. Więcej szczegółów wkrótce.

Kolejne spotkanie naszego związku w ramach rokowań z dyrekcją już 28 czerwca. Członkowie i członkinie OZZ IP z wrocławskich DPsów deklarują, że nie spoczną, dopóki nie uzyskają gwarancji realnej poprawy warunków. Procedura sporu zbiorowego może skończyć się strajkiem:

Mamy nadzieję że władze nie zmuszą nas do sięgnięcia po to narzędzie. Osoby zrzeszone w naszym związku są jednak zdeterminowane, nie akceptujemy złych warunków i domagamy się ich natychmiastowej poprawy.

Żeby żądania opiekunów zostały spełnione, potrzebna jest mobilizacja i solidarność samych pracowników. Dlatego zachęcamy: walcz o lepsze życie razem z nami, wspieraj działania swoich koleżanek i kolegów w DPSach. Dołącz do Inicjatywy Pracowniczej!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.