EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Przemyśl: Pracownicy Forte wyszli na ulicę

Negocjacje związkowców z przedstawicielami zarządu spółki "Forte" zakończyły się fiaskiem. Protest się zaostrza - w miniony piątek pracownicy Forte i PKP Cargo  blokowali przez kilka godzin główną arterię wjazdową do miasta.  W zakładzie rozpoczęło się referendum strajkowe, którego wynik praktycznie jest już przesądzony.

20 marca. Piątek godzina 14.30 to na ulicach miasta czas szczytu komunkacyjnego. Dokładnie o tej porze kilkuset zdesperowanych pracowników Fabryki Mebli Forte i spółki PKP Cargo zablokowało ulicę Sobieskiego - główną arterię wjazdową Przemyśla. Żądają cofnięcia decyzji zarządu spółki o likwidacji przemyskiego zakładu i przystąpienia do jego restrukturyzacji. Nikt nie wierzy, że rzeczywistą przyczyną decyzji o likwidacji była nieopłacalność produkcji w przemyskim zakładzie. - Wystarczy wspomnieć, że dostawaliśmy premie, wypłacane z zysku. O jakich stratach więc mowa?  - pytają. Fabryce chcą pomóc władze miasta. Chcą by chociaż część zakładu weszła do przemyskiej specjalnej podstrefy ekonomicznej. Póki co, zarząd  pozostaje nieugięty.

Tymczasem w przemyskiej Forte trwa referendum strajkowe i wszystko wskazuje na to, że protest zostanie zaostrzony i może przybrać o wiele radykalniejsze niż dotąd formy.  Zaostrzenia akcji protestacyjnych można się spodziewać także w PKP Cargo. Na Podkarpaciu tylko w tym pracę ma tam stracić od 500 do 800 osób. Pracownicy Cargo mówią wprost, że jedną z głównych przyczyn złej kondycji Cargo jest faworyzowanie prywatnych przewoźników. Lokomotywownia w Dębicy - jedna z najlepszych i najnowoczesniejszych w kraju - ma zostać zlikwidowana a lokomotywy i sprzęt przeniesione do Tarnowa i Nowego Sącza.

Działaniami  warszawskiego zarządu PKP Cargo na wniosek podkarpackich związkowców zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli.  Wbrew wewnętrznemu regulaminowi  wszystkie umowy o wartości powyżej 5 tys. złotych zawierał warszawski zarząd spółki - na dodatek z wyraźną szkodą dla tutejszego oddziału, a lokomotywy sprzedawano poniżej ceny złomu. (rk)

 


 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.