EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Ideologia Thatcher zbankrutowała - protest w Łodzi

22 czerwca odbędzie się protest przeciwko nadaniu tytułu doktora honoris causa Margaret Thatcher przez Uniwersytet Łódzki, pomimo przesunięcia terminu wręczenia go przez władze uczelni.

W czasach bankructwa neoliberalnej polityki absurdem jest honorowanie takim tytułem jednej z głównych przedstawicielek tej ideologii. Niezrozumiałe jest uzasadnienie Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego o zasługach Margaret Thatcher dla demokratyzacji naszego kraju – bo ciężko nazwać walką z komunizmem kupowanie polskiego węgla w czasie stanu wojennego.

Gabinet Premiera Donalda Tuska stara się ograniczyć swoim obywatelom zarówno dostęp do edukacji wyższej, jak i kultury, czego świadectwem są plany minister Kudryckiej albo pomysły Jerzego Hausnera. Idea
komercjalizacji edukacji wyższej forsowana przez Platformę Obywatelską wydaje się być inspirowana decyzjami rządów Margaret Thatcher, które doprowadziły do demontażu systemu edukacji w Wielkiej Brytanii. Jednym z symboli polityki konserwatystów stało się odebranie dzieciom prawa do bezpłatnej szklanki mleka w szkole. Nie ma zgody na powiększanie nierówności między bogatymi a biednymi, ani na ograniczanie dostępu do edukacji czy kultury ze względu na zasobność portfela.

Uniwersytet z założenia powinien być miejscem intelektualnych zmagań i ścierania się poglądów. Niestety przyklaskiwanie jedynie słusznej polityce neoliberalnej przypomina raczej model uczelni obowiązujący
przed 1989 rokiem. Dlatego domagamy się równowagi ideologicznej i pluralizmu. Gotowi jesteśmy zadeklarować naszą pomoc i służymy propozycjami. W murach UŁ jest dość miejsca nie tylko dla konserwatystów  liberałów.

Wbrew temu jak chciałaby widzieć rzeczywistość Margaret Thatcher - istnieją setki alternatyw, inny świat jest możliwy!

Program wydarzeń związanych z protestem przeciw nadaniu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego Margaret Thatcher - Łódź, 22 czerwca

12.00 Happening
Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 65

14.00 ,,Alternatywy istnieją"
Łódzkie Centrum Społeczne, ul. Rewolucji 1905 r. nr 46
Otwarcie spotkania.

14.10 Prelekcje:
- Grzegorz Ilka, działacz lewicowy i związkowy, przewodniczący OPZZ ,,Konfederacja Pracy"

- Lech- Przychodzki, publicysta, reportażysta, związany z wałbrzyskim Stowarzyszeniem Biedaszyby


15.30 Dyskusja z prelegentami i uczestnikami spotkania

16.30 Przerwa

17.00 Pokaz filmowy
,,Riff Raff" (1990; Wielka Brytania), reż. Ken Loach
,,Perła w koronie" (1971; Polska), reż. Kazimierz Kutz

Organizatorzy protestu:
Młodzi Socjaliści
Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza"
Magazyn "Obywatel"
Klub Krytyki Politycznej w Łodzi

 

Strona internetowa:

Thatcher.pl

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.