EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Łódź: Protest przeciwko nadaniu honorów M.Thatcher

22 czerwca odbył się protest przeciwko nadaniu tytułu doktora honoris causa Margaret Thatcher przez Uniwersytet Łódzki. W ubiegłym tygodniu była premier Wielkiej Brytanii złamała rękę, w związku z czym ceremonia została przełożona na okres powakacyjny, jednak koalicja lewicowych organizacji nie zrezygnowała ze swoich planów i protestowała przeciwko polityce władz uczelni.

 

W południe odbył się happening pod Rektoratem UŁ, podczas którego rozdawano zupę "thatcherówkę", będącą nawiązaniem do polskiej kuroniówki. Pod budynkiem Rektoratu, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziło się ponad 20 osób, które trzymały bannery z napisami: "Istnieją setki alternatyw!", "Kowalik zamiast Balcerowicza", "Nie dla komercjalizacji szkolnictwa". Rozdawano także ulotki upamiętniające 25 rocznicę wielkich strajków górniczych wywołanych decyzjami rządów konserwatystów w Wielkiej Brytanii.

O godzinie 14.00 w Łódzkim Centrum Społecznym rozpoczęła się debata "Alternatywy istnieją", podczas której o historii thatcheryzmu opowiadał przewodniczący Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy, Grzegorz Ilka. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania mówili o potencjalnych gospodarczych alternatywach oraz o sytuacji w szkolnictwie wyższym i potrzebie reakcji na kolejne plany rządu PO dotyczące stopniowej komercjalizacji studiów na uczelniach publicznych. Po spotkaniu odbyła się projekcja filmowa.
 
W ramy protestu została wpisana także 3 godzinna audycja radiowa w studenckim Radiu Żak. Gośćmi audycji byli: dr Ryszard Machnikowski - adiunkt w Zakładzie Studiów Brytyjskich i krajów Wspólnoty Brytyjskiej UŁ, który opowiedział o polityce zagranicznej Wielkiej Brytanii w czasach rządu Thatcher; Łukasz Pieczara - członek OZZIP, który przedstawił słuchaczom historie protestów górniczych podczas rządów Margaret Thatcher. Opowiedział o skutkach społecznych jakie musiało ponieść brytyjskie społeczeństwo, które zostało poddane wprowadzonym wówczas reformom. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy przybliżyli nam swoje refleksje nad sensownością polityki, której ikoną jest Margaret Thatcher; Andrzej Smosarski z Lewicowej Alternatywy, który opowiedział nieskuteczności neoliberalizmu w dzisiejszych czasach, na przykładzie polityki mieszkaniowej. Błażej Moder - Członek Rady Fundacji Projekt Łódź, który bronił stanowiska przyznania doktoratu honoris causa przez UŁ
 
Organizacje współorganizujące dzisiejsze wydarzenia zapowiadają, że był to jedynie wstęp do protestów, które odbędą się podczas właściwej uroczystości. Uczestnicy domagają się także większego pluralizmu na uczelni, wskazując na całkowity brak równowagi ideologicznej i faworyzowanie koncepcji neoliberalnych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.thatcher.pl.

Pomysł wręczenia doktoratu Margaret Thatcher zrodził się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ pod koniec ubiegłego roku, Wniosek został poparty przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Wydział Prawa i Administracji i przyjęty przez Senat uczelni.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.