EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zielona Góra: Personnel International - zgłaszają się poszkodowani pracownicy

zwolnieniaDo Inicjatywy Pracowniczej w Zielonej Górze zgłosił się przedstawiciel pokrzywdzonych pracowników przez agencję pośrednictwa pracy Personnel International Sp. z o.o. Agencja ta dostarcza w ramach outsourcing polskich pracowników do obsługi magazynów takich potentatów jak Kaufland, Lidl czy Netto, na terenie Niemiec. Pracodawca zalega wobec nich z większą częściąnależnego im wynagrodzenia. Pracownicy wspominali też o odstręczających warunkach pracy nawet po 13 godzin 6 dni w tygodniu i złych warunkach zamieszkania.

Podstawa wynagrodzenia w firmie sytuuje się na poziomie płacy minimalnej (1386 zł brutto), dodatkowo pracownicy mieli otrzymywać równowartość 8,50 euro za godzinę pracy pod warunkiem wyrobienia w niej 185 „koli” (pracownicy komisjonowali towar, „kolami” określano zbiorcze opakowanie towaru).

Niestety po miesiącu wyczerpującej pracy wrócili co najwyżej z równowartością polskiej płacy minimalnej. Natomiast jeden z pracowników za 17 dni pracy otrzymał tylko 12 euro. „Najgorzej było jak wysłali nas na delegację w okolice Sztudgartu – mówi jeden z pracowników - mieliśmy mieszkać w domu ze spalonymi łóżkami, zdewastowaną kuchnią i łazienką z zapleśniałymi urządzeniami sanitarnymi, potraktowano nas jak jakiś podludzi co to mogą żyć w każdych warunkach, po godzinie zrezygnowaliśmy z tej delegacji, pracodawca do dziś nie zwrócił nam za paliwo”. Pracownicy na co dzień zamieszkiwali i wykonywali pracę w magazynach sklepu Kaufland w okolicach Cottbus.

Poszkodowani pracownicy pochodzą z różnych okolic polski m in, z Zielonej Góry, Gubina, Głogowa, ale także z Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Będzina koło Sosnowca i z Łodzi. Pracodawca pod presja pracowników zadeklarował się zwrócić im zaległe wynagrodzenia do najbliższego poniedziałku. Jeżeli do tego niedojdzie części pracowników zamieszkałych w woj. lubuskim wraz z Inicjatywą Pracowniczą spotka się w Gubinie i postanowi o dalszych działaniach w celu odzyskania zaległych wynagrodzeń . Inicjatywa Pracownicza wstępnie zadeklarowała pomoc w wejściu na drogę procesu sądowego.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.