EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pikieta na lotnisku Chopina w obronie zwolnionej pracownicy

Pikieta na lotnisku Chopina w obronie zwolnionej pracownicy

W środę 18 czerwca pod halą odlotów na warszawskim lotnisku Okęcie odbyła się kolejna akcja protestacyjna przeciwko prześladowaniu członkiń i członków OZZIP w wolnocłowym sklepie Aelia. W ubiegłym miesiącu Aelia nielegalnie zwolniła przewodniczącą komisji zakładowej działającej w zakładzie od 15 maja.

W środowym proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym pracownice Aelii i ich rodziny.  Podczas protestu przemawiający aktywiści/ki Warszawskiej Komisji Środowiskowej Inicjatywy Pracowniczej domagali się niezwłocznego przywrócenia do pracy zwolnionej działaczki, zaprzestania praktyki łamania praw pracowniczych i dyskryminacji ze względu na przynależność do związku zawodowego oraz zwracali uwagę na XIX wieczne standardy obowiązujące w Aelia Polska. Skandowano m.in. "Aelia zwalnia i zastrasza", "Strefy wolnocłowe wolne od wyzysku" oraz "Union busting is disgusting".

Rozdawano również „Kupony etycznego konsumenta – 25% wyzysku mniej w sklepach Aelia”, ulotki wydrukowane w ramach ogólnopolskiej akcji przeciwko dyscyplinarnemu zwolnieniu z pracy przewodniczącej komisji zakładowej związku w Aelia Polska Sp. z o.o. W opinii związku, zwolnienia dokonano z naruszeniem Ustawy o związkach zawodowych – bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej. Zarówno ulotki jak i sama pikieta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, jak również pracowników i pracownic przedsiębiorstw działających na lotnisku. Wiele osób, wskazywało na podobne praktyki przedsiębiorców i nieprawidłowości w firmach, w których są zatrudnieni.

Wcześniej podobne protesty odbyły się na lotniskach w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, w których również znajdują się sklepy sieci Aelia Polska.

OZZ Inicjatywa Pracownicza zapowiada dalsze akcje protestacyjne i przypomina, że w tej lub innej formie będą one trwały aż do skutku. To znaczy do momentu, w którym nielegalnie zwolniona pracownica zostanie przywrócona do pracy, a kierownictwo firmy zaprzestanie represji wobec pozostałych członkiń i członków związku i spełni ich postulaty. 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.