EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań 7-8.12.2013: seminarium prawne

Znamy swoje prawaSeminarium prawne dla pełnomocniczek i pełnomocników związkowych

7-8 grudnia 2013 r.

Siedziba OZZ Inicjatywa Pracownicza ul. Kościelna 4, Poznań

W dniach 7-8 grudnia (sobota-niedziela) w Poznaniu, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. organizuje seminarium prawne dla pełnomocników/ek związkowych.

Seminarium będzie otwarte dla wszystkich członków i członkiń związku, chcących poszerzyć swoją wiedzę prawną w zakresie działalności związkowej w zakładach pracy oraz prowadzenia spraw sądowych z zakresu prawa pracy.

 

Spotkanie poświecone będzie 2 głównym tematom:

•    omówieniu (na praktycznych przykładach) uprawnień i kompetencji zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych;

•    przygotowaniu uczestników i uczestniczek do prowadzenia spraw sądowych w roli „pełnomocnika/pełnomocniczki związkowej”.

Pierwsza część seminarium składać się będzie z przykładów praktycznych - omówienia wybranych problemów z codziennej działalności związkowej i przeanalizowania jakimi środkami prawnymi dysponują komisje zakładowe i międzyzakładowe w poszczególnych sytuacjach. Druga część poświęcona będzie przygotowaniu do prowadzenia spraw w sądach pracy w roli "pełnomocników/pełnomocniczek związkowych" - od przygotowania pozwu, przez praktyczne informacje na temat przebiegu postępowania przed sądem pracy aż po przygotowanie apelacji od niekorzystnych wyroków.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Istnieje możliwość zorganizowania noclegu oraz dofinansowania do przejazdu.

Szczegółowy plan spotkania:

Sobota 7 grudnia godz. 11:00-18:00

Uprawnienia zakładowych organizacji związkowych – przykłady praktyczne:

•    zatrudnienie na umowy cywilnoprawne (w jaki sposób związek może reprezentować osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych? w jaki sposób może dochodzić ich praw? w jaki sposób można organizować osoby pracujące na umowy cywilnoprawne?)

•    nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń (w jaki sposób związek może dochodzić wypłat zaległych wynagrodzeń?)

•    pozyskiwanie informacji o zakładzie pracy niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej (dane o sytuacji finansowej i wynagrodzeniach, informacje przydatne w prowadzeniu sporów zbiorowych oraz przy negocjowaniu układów zbiorowych, ograniczenia prawa do informacji – ochrona danych osobowych i inne przypadki szczególne);

•    zmiany regulaminów pracy i wynagradzania z naruszeniem przepisów prawa pracy (pominięcie stanowiska związku zawodowego, nie przeprowadzenie konsultacji, wprowadzenie przepisów mniej korzystnych niż te zawarte w Kodeksie pracy, aneksowanie umów o pracę bez zmiany regulaminów);

•    utrudnianie przez pracodawcę działalności związkowej  (odmowa przydzielenia „godzin związkowych”, odmowa udostępnienia tablicy/lokalu, odmowa podjęcia rokowań/mediacji podczas sporu zbiorowego);

Postępowanie przed sądami pracy krok po kroku (cz. I):

•    W jakich sprawach związek może występować do sądu pracy?

•    Umocowanie procesowe pełnomocników i pełnomocniczek związkowych;

•    Przygotowanie pozwu;

Niedziela 8 grudnia godz. 10:00-14:00

Postępowanie przed sądami pracy krok po kroku (cz. II):

•    Postępowanie sądowe (pisma procesowe, wnioski dowodowe, powoływanie i przesłuchiwanie świadków);

•    Po wyroku – warunki wnoszenia apelacji.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.