EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Powstała Komisja Pracujących w Organizacjach Pozarządowych

Organizacje pozarządowe nie są nastawione na zysk, lecz mają służyć interesowi publicznemu i rozwijać dobro wspólne. Dla ponad 200 tysięcy ludzi są też miejscem pracy. Niestety, pomimo etosowych deklaracji w fundacjach i stowarzyszeniach dochodzi coraz częściej do wyzysku, łamanie standardów pracy i mobbingu. Winę za to ponosi m.in. polityka władz,  przerzucająca realizację zadań publicznych na organizacje pozarządowe bez zapewnienia właściwego otoczenia finansowego i prawnego.

Poddane logice konkurencyjności organizacje walczą o zbyt skromne w stosunku do potrzeb środki finansowe, w wyścigu do dna zawyżając rezultaty i produkty projektów, a zaniżając koszty, zwłaszcza płacowe. I tak przez zbyt niskie budżety i wymogi regulaminów grantowych tworzy się fikcyjne stanowiska, fałszuje dokumentację pracy, ignoruje standardy BHP, a stosunek pracy ukrywa w umowach śmieciowych lub wyzyskuje armię wolonariuszy i wolontariuszek. Na skutek tego pracujący na rzecz trzeciego sektora są ofiarami takich patologii jak: ponadnormatywne obciążenie pracą, nieodpłatne nadgodziny, wymóg permanentnej dyspozycyjności, brak jasnego zakresu obowiązków, skazanie na umowy śmieciowe lub brak jakichkolwiek umów. Zaś mobbing, wyzysk oraz niskie płace usprawiedliwiane są „misją” i  maskowane „koleżeńskimi” relacjami.

Wiele organizacji zgadza się na powyższe realia, bo nie widzi innej szansy aby działać i realizować misję. Zaś pracownicy i pracownice, akceptują ten stan rzeczy, bo boją się utracić miejsce pracy. Co gorsza, jest na nich wywierana presja aby te patologie ukrywać, ponieważ ich ujawnienie może zaszkodzić organizacji i jej beneficjentom, czy całemu sektorowi.

Ta zmowa milczenia sprawiła, że trzeci sektor stał się jednym z najbardziej sprekaryzowanych, ze wszystkimi bolesnymi konsekwencjami tego typu kondycji dla świadczących pracę i ich otoczenia społecznego.

Taka sytuacja wymaga solidarnego sprzeciwu. Dlatego powołałyśmy/liśmy komisję środowiskową pracujących w organizacjach pozarządowych, do której zapraszamy  pracowników i pracownice (w tym także osoby zatrudnione na umowach śmieciowych), wolontariuszy, wolontariuszki oraz osoby współpracujące z fundacjami i stowarzyszeniami.

Celem Komisji jest edukacja na rzecz respektowania praw pracowniczych, w tym godnych płac i godnej pracy, oraz walka o systemową poprawę warunków zatrudnienia. Będziemy też monitorować regulacje prawne mogące wpłynąć na sytuację pracowniczą w trzecim sektorze.

 

NASZE POSTULATY to:

 

* Respektowanie praw pracowniczych (w tym BHP) i obowiązków pracodawcy przez pracodawców i regulaminy konkursów grantowych

* Ograniczenie do minimum stosowania tzw. umów śmieciowych i umów o pracę na czas określony

* Wprowadzenie rozwiązań służących współrządzeniu w organizacjach pozarządowych

* Wprowadzenie jawności zarobków i zatrudnienia

* Zniesienie wyzysku wolontariuszek i wolontariuszy

* Zwiększenie puli środków publicznych przeznaczonych na wieloletnie granty instytucjonalne.

 

Jeśli chcesz razem z nami działać na rzecz zmiany, zajrzyj na podstronę Komisji ozzip.pl/komisjango i napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.