EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Nowy Głos Amazona

Nowy Głos Amazona

Ukazał się czwarty numer gazety zakładowej wydawanej przez Komisję Inicjatywy Pracowniczej w Amazonie. Gazeta wydana w nakładzie 8 tys., jest w tym tygodniu rozdawana osobom zatrudnionym w magazynach Amazona pod Poznaniem oraz pod Wrocławiem.

Darmowy PDF możesz pobrać na dole strony lub POBIERZ TUTAJ. Zachęcamy do lektury!


Wstępniak:

Przekazujemy do Waszych rąk gazetę tworzoną przez pracowników dla pracowników. Znajdziecie tu stanowiska związku, porady prawne, poważne sprawy ale i żarty. Omawiamy problemy, o których nie przeczytacie na reklamowych bilboardach Amazona. Każdy zakład pracy buduje przede wszystkim załoga. U nas jej głos nie zawsze jest słyszalny. Sposób, w jaki wprowadzono elektroniczne paski płacowe bez konsultacji, i to, jak wiele osób nie ma do nich dostępu, pokazuje, jak firma często ignoruje nasze podstawowe potrzeby. Podobnie - skandaliczne pogorszenie warunków pracy w postaci wprowadzenia rocznych czasowych umów w miejsce umów na czas nieokreślony - pokazuje, że sytuacja się pogarsza. Wierzymy, że poprawi się tylko wtedy gdy przestaniemy się bać i wspólnie powiemy dość robieniu interesów naszym kosztem!

Inicjatywa Pracownicza Amazon

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 721-852-897


Żądamy podwyżek!

Zeszłoroczne referendum strajkowe, w którym 2 tys. osób zagłosowało za strajkiem, było sygnałem ostrzegawczym dla firmy. Po referendum Amazon co krok podkreślał, że nie wpłynęło ono na decyzje płacowe podejmowane przez spółkę, jednak jesienią pensje wzrosły do 15 zł, wprowadzono dodatki stażowe (tego się domagaliśmy), bonusy świąteczne oraz wstrzymano zwolnienia z powodu norm. Na początku roku wielu pracowników agencyjnych otrzymało bezpośrednie umowy.

W kwietniu i maju 2017 r. związek przeprowadził sondę, by zbadać nastroje załogi i zaplanować dalsze kroki. Udział w niej wzięło 478 osób – 91% z Amazona i 9% z agencji pracy. 84% głosów pochodzi od zatrudnionych w Sadach, reszta w Bielanach Wrocławskich. Ta reprezentacja załogi pokazała, co się dla nas liczy.

Za najważniejsze postulaty uznano wzrost płac i dodatków płacowych:
1. Podwyżki stawki podstawowej o 30% – 67% głosów;
2. Wprowadzenie trzynastej pensji na wzór francuskiego Amazona – 44% głosów;
3. Wprowadzenie stażowego na wzór niemieckiego Amazona – 41% głosów;

Również wiele osób – 32%, chciałoby otrzymywać dofinansowanie w postaci tzw. wczasów pod gruszą z Funduszu Socjalnego.

Domaganie się podwyżek jest całkowicie uzasadnione w obliczu ożywienia gospodarczego, spadku bezrobocia i wzrostu płac, nie tylko płacy minimalnej. Nasz globalny szef, Jeff Bezos, jest trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Ostatnio znów akcje Amazona poszły w górę. Tymczasem stawki nam oferowane wcale nie są konkurencyjne: według jednej z analiz („Market Insights 2017. Rynek Nieruchomości Magazynowych” przygotowanego przez Colliers International) płace pracownika fizycznego w sektorze logistyki w Wielkopolsce wyniosły w 2016 r. między 2600 zł (pierwszy kwartyl) a 3900 zł (trzeci kwartyl), a na Dolnym Śląsku 2400 zł (pierwszy kwartyl), 3600 zł (trzeci kwartyl). Oznacza to, że nie jest niczym wyjątkowym zarabianie jako pracownik magazynowy 3600–3900 zł.

W Amazonie wysokość średniego wynagrodzenia zasadniczego pracownika magazynowego (poziom 1) średnio wynosi:
- dla WRO1 2618,44 zł brutto
- dla WRO2 2681,98 zł brutto
- dla POZ1 2718,28 zł brutto
Natomiast średnie wynagrodzenie brutto łącznie z nadgodzinami, premią i dodatkami wyniosło:
- dla WRO1 3072,58 zł brutto
- dla WRO2 3136,98 zł brutto
- dla POZ1 3267,89 zł brutto

Są to dane za pierwszy kwartał 2017 r. na temat Funduszu Płac. Jak widać są to niższe kwoty, niż oferowane na rynku. W związku z tym OZZ Inicjatywa Pracownicza złożyła pismo z żądaniami do pracodawcy, domagając się podwyżek płac oraz pozostałych świadczeń płacowych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.