EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Komisje Inicjatywy Pracowniczej interweniują ws. pracownic Teatru Bagatela w Krakowie

Komisje Inicjatywy Pracowniczej interweniują ws. pracownic Teatru Bagatela w Krakowie

W związku z ujawnieniem w mediach informacji o nadużyciach wobec pracownic ze strony dyrektora Teatru Bagatela w Krakowie, 19 komisji Inicjatywy Pracowniczej podpisało wspólne stanowisko wyrażające nasze wsparcie dla pokrzywdzonych pracownic oraz domagające się interwencji ze strony władz publicznych (w tym Inspekcji Pracy). Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.

Oświadczenie komisji zakładowych OZZ Inicjatywa Pracownicza
w związku z sytuacją w Teatrze Bagatela

W związku z ujawnionymi przez pracownice Teatru Bagatela nadużyciami władzy ze strony dyrektora Teatru, Henryka Jacka S., tj. zachowaniami mogącymi nosić znamiona molestowania seksualnego i mobbingu – wyrażamy, jako komisje zakładowe Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w tym komisje OZZ IP działające przy publicznych instytucjach kultury, pełne wsparcie dla pracownic Teatru Bagatela w ich walce o bezpieczne warunki pracy.

Nadużycia relacji zależności w instytucjach kultury, noszące znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania, są rzadko ujawniane przez pracownice w obawie przed utratą pracy, ostracyzmem środowiskowym czy zablokowaniem rozwoju zawodowego. Praktyką bowiem jest ciągle przysłowiowe zamiatanie pod dywan tego typu nadużyć przez organizatorów instytucji. Brakuje odpowiednich regulacji, procedur szybkiego reagowania na nadużycia i ich efektywnego wdrożenia, egzekwowania. Tym większy szacunek wzbudza w nas postawa pracownic Teatru, które zdecydowały się przerwać panującą w środowisku zmowę milczenia i zawalczyć o godne warunki pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że ujawniając nadużycia znalazły się w sytuacji niepewności, zagrożenia odwetem ze strony dyrektora Teatru, możliwą nieadekwatnością odpowiedzi na ich glos organizatora Teatru – Prezydenta Miasta Krakowa.

Dlatego apelujemy do Państwowej Inspekcji Pracy, Oddział w Krakowie o niezwłoczną kontrolę w Teatrze Bagatela – by jak najszybciej zapewnić bezpieczne warunki pracy pracownicom Teatru.

Apelujemy do Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego o podjęcie wszelkich możliwych kroków skutkujących jak najszybszym zawieszeniem w czynnościach służbowych dyrektora Teatru, celem zagwarantowania poszkodowanym pracownicom bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego w miejscu pracy w tak newralgicznym dla nich czasie.

Apelujemy o wypracowanie, razem ze związkami zawodowymi, działającymi w podległych Prezydentowi miejskich instytucjach, procedur przeciwdziałających molestowaniu seksualnemu, mobbingowi i nierównemu traktowaniu w miejscu pracy. Regulacji, pozwalających na szybkie reagowanie w przypadkach nadużyć, na szybkie zabezpieczenie warunków pracy pracownic i pracowników miejskich instytucji.

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Narodowym Teatrze Starym w Krakowie

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Teatrze Ludowym w Krakowie

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Teatrze Polskim we Wrocławiu

Komisja Środowiskowa OZZ IP w Krakowie

Komisja Środowiskowa Pracownic i Pracowników Kultury OZZ IP

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Jagiellońskim

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Warszawskim

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu

Komisja Zakładowa OZZ IP w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy

Komisja Zakładowa OZZ IP w Domu Kultury „Świt” w Warszawie

Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ IP

Komisja Zakładowa przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki

Komisja Tymczasowa OZZ IP przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie

Komisja Zakładowa OZZ IP przy TR Warszawa

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.