EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Dzień akcji przeciwko represjom w opolskim Urzędzie Statystycznym

18 marca, pod Urzędami Statystycznymi w Opolu, Poznaniu, Lublinie i Warszawie odbyły się pikiety Inicjatywy Pracowniczej przeciwko represjonowaniu działaczy związkowych z Urzędu Statystycznego w Opolu. Przypomnijmy: pod koniec listopada i na początku grudnia 2008 r., nowo powołana dyrektor opolskiego US Ewa Szkic-Czech, zwolniła 7 działaczy Inicjatywy Pracowniczej w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącą komisji zakładowej.

Pod Urzędem Statystycznym w Opolu protestowali działacze Inicjatywy Pracowniczej i aktywiści Pracowni Aktywności Lokalnej. Pracownicy urzędu nie mogli wciąć udziału w proteście ze względu na interpretację Ustawy o służbie cywilnej, zakazującej im udziału w tego typu wydarzeniach. Protest wzbudził duże zainteresowanie lokalnych mediów, sytuacja w US była szeroko przez nie komentowana, zwolnieni działacze zaproszeni zostali również do udziału w debacie telewizyjnej. W czasie trwania pikiety rozdano kilkaset ulotek.

W proteście w Poznaniu kilkunastu związkowców i sympatyków Inicjatywy Pracowniczej pikietowało lokalny oddział Urzędu Statystycznego, rozdano ulotki pracownikom i petentom załatwiającym swoje sprawy w urzędzie. Pikieta przebiegała spokojnie i bez zakłóceń.

Podobne akcje miały miejsce w Lublinie i Warszawie.

Mimo represji komisja zakładowa w opolskim Urzędzie Statystycznym nadal aktywnie działa, należy do niej ok. 1/3 zatrudnionych. Do tej pory nie wyznaczono terminu rozpraw w Sądzie Pracy o przywrócenie do pracy bezprawnie zwolnionych działaczy IP, mimo że upłynęły już ponad 3 miesiące.

Znamy za to termin rozprawy przeciwko dyrekcji US w Opolu z powództwa Okręgowej Inspekcji Pracy, która na wniosek Związku przeprowadziła kontrolę w urzędzie. Odbędzie się ona 10 kwietnia 2009 r.

Inspekcja dopatrzyła się szeregu nieprawidłowości w tym min. bezprawne wykorzystywanie przez dyrekcję pieniędzy z funduszu socjalnego. Ze względu na zbyt późne wyznaczenie terminu, przedawnił się zarzut zmuszania do pracy w nadgodzinach osób niepełnosprawnych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.