EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Protesty, procesy, kontrole – konflikt w żłobkach cd.

zlobki_mini12 października ugodą zakończył się proces ośmiu pracownic poznańskiego Zespołu Żłobków nr 1, członkiń Inicjatywy Pracowniczej, które domagały się zaległego wynagrodzenia za nadgodziny za okres od września 2009 do sierpnia 2011 roku. W zależności od osoby otrzymają one od blisko dwu trzecich do nawet 79 procent żądanych kwot. W sumie odzyskano łącznie ponad 14 tys. złotych, które mają wpłynąć na konta poszkodowanych w ciągu siedmiu dni.

Przed sądem

To druga przedsądowa ugoda zawarta z dyrekcją Zespołu Żłobków nr 1. Wcześniej, w osobnym procesie, jedna z pracownic otrzymała za zaległe nadgodziny 1400 złotych. W obu przypadkach przed sądem reprezentował pracownice pełnomocnik związkowy IP.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, pracownice żłobka w tym opiekunki dziecięce i salowe, powinny pracować 7 godz. i 35 minut. Z początkiem kwietnia ubiegłego roku, pracownice żłobka przeszły pod ustawę o pracownikach samorządowych i ich czas pracy został wydłużony o 25 minut dziennie. Jednak dyrekcja Zespołu Żłobków nr 1 już we wrześniu 2009 roku zmusiła pracownice do dłuższej pracy, co było niezgodne z obowiązujących podówczas przepisami.

W innych zespołach opiekunki dziecięce pracowały 7 godz. 35 minut, ale wydłużano czas pracy z kolei salowym. Część z nich, w sumie kilka osób, złożyły za namową  związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, pozwy do sądu pracy. Także w tym przypadku zawarto ugodę. Pracodawca wypłaci każdej salowej kilkuset zlotowa rekompensaty finansowej i udzielił dodatkowych dni wolnych od pracy.

Na tym jednak nie koniec. Przed sądem pracy trwają jeszcze dwa procesy dotyczące w sumie 7 osób. Z informacji jakimi dysponuje związek nie wykluczone jest, że do sądu skierowane zostaną kolejne pozwy.

Kontrola

W Zespole Żłobków nr 1 trwa też kontrola Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz Okręgowej Inspekcji Pracy. Wykryto wiele nieprawidłowości m.in. dotyczących premiowania pracownic, treści regulaminu wynagradzania czy sposobów zatrudniania personelu. Inspekcja Pracy zajęła się też problemem nadgodzin stanowiących przedmiot wyżej opisanego spóru przed sądem pracy. W piśmie pokontrolnym skierowanym do IP, Inspektor Pracy pisze: „W trakcie kontroli pracodawca złożył oświadczenie, że nie neguje prawa pracowników do wynagrodzenia za ww. nadgodziny nadliczbowe oraz zobowiązał się do ustalenia wymiaru w godzinach nadliczbowych oraz do naliczenia i wypłacenia wynagrodzenia wraz ze stosownymi dodatkiem”. Czy tak faktycznie się stanie, nie ma pewności.

Spór

W Zespołach Żłobków nr 1, 3 i 4 trwa też spór zbiorowy podjęty przez Komisję Międzyzakładową Inicjatywy Pracowniczej. Do żądań dołączyła także organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” z Zespołu nr 2 (gdzie nie działa IP). Tamtejsze żłobki zostały oflagowane oraz wywieszono transparenty żądające podwyżek.

Miasto zapowiada od nowego roku jedynie 30-40 zlotowe podwyżki i to pod warunkiem zgody rady. Faktycznie są one konsekwencją prac zespołu do oszczędności w poznańskich żłobkach, w których brały udział także przedstawicielki IP. Bardzo jest też prawdopodobne, że tak jak rok wcześniej, zostaną podwyższone opłaty za żłobki dla rodziców. Obecnie mówi się o 5 procentach. Ani złotówka z tego nie trafia jednak dodatkowo do portfeli pracownic. Tymczasem nie miały one rewaloryzowanych pensji od 2009 roku, a ich wynagrodzenie realne spadło. Dodatkowo w wyniku zmian ustawowych pracują o 25 minut dłużej.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.