EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta

Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu
Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu

Poznańska Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wydała stanowisko na temat prób likwidacji Galerii Miejsckiej "Arsenał" w Poznaniu. Kilka tygodni temu władze Poznania zaproponowały przekazanie galerii stowarzyeszniom pozarządowym. Ostateczną decyzję mogą podjąć radni. Urzędnicy zapowiadają, że do głosowania radnych może dojść na sesji pod koniec września lub w połowie października. Jeżeli radni zagłosują zgodnie z propozycjami urzędników, galeria zostanie zlikwidowana w połowie 2014 r. Przeciw wobec zamknięciu miejskiej galerii wpisuje się w prowadzoną przez Inicjatywę Pracowniczą kampanię "Przeciwko prywatyzacji. Usługi publiczne należą do wszystkich!".


Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta!

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec próby likwidacji Galerii Miejskiej „Arsenał”.

Galeria „Arsenał” to również miejsce pracy. Już dziś pracownicy zatrudnieni w sektorze kultury, w tym pracownicy techniczni, pracują często na kontraktach czy śmieciowych umowach. Często nie zarabiają więcej niż 2 tys. zł. Prywatyzowanie/komercjalizowanie placówki to po prostu dalsze przerzucanie kosztów kryzysu budżetu miasta Poznania na pracowników i pracownice, których warunki pracy staną się jeszcze mniej stabilne. Już dziś widać, że urzędnicy Wydziału Kultury są merytorycznie nieprzygotowani do podjęcia debaty na temat przyszłości galerii, a ich propozycje dotyczące zmian statusu prawnego „Arsenału” (przy braku prawnych przesłanek do likwidacji) nie zawierają analizy skutków komercjalizacji tej instytucji. Nic dziwnego, że pracownicy w obliczu braku trwałości instytucjonalnej mają prawo bać się o swoją przyszłość.

Nie po raz pierwszy władze Poznania poprzez programy eufemistycznie nazywane „uspołecznianiem” czy przez proponowanie przekazywania instytucji miejskich organizacjom pozarządowym, atakują pracowników. Przed ponad rokiem z podobnym pomysłem wyszedł Wydział Zdrowia, który chciał zracjonalizować i „uspołecznić” poznańskie żłobki. Tylko dzięki walce pracownic i zorganizowaniu się w związek zawodowy udało się powstrzymać ten proces.

Próby zamknięcia „Arsenału” wywołują opór. Podobne dzieje się w wielu państwach objętych kryzysem, gdzie pracownicy usług publicznych i ich odbiorcy walczą nie tylko o zachowanie publicznych instytucji, ale o nadanie im nowego społecznego sensu. Przykładowo, w czerwcu tego roku władze greckie szukając oszczędności zamknęły publiczną telewizję i radio. W ostatnim dniu jej nadawania przed budynkami telewizji zgromadziły się tysiące ludzi protestując przeciwko tej decyzji. Równocześnie domagali się uspołecznienia tego medium. W geście oporu, ponad 1500 zwolnionych pracowników ostatniego dnia nadawania stworzyło całodniowe niezależne centrum informacji, które wreszcie przestało być tubą propagandową rządu i zaczęło mówić w eterze o kosztach zaciskania pasa dla pracowników wszystkich sektorów.

Miejską Galerię „Arsenał” i publiczną grecką telewizję łączy to, że walka o nie – jako o instytucje do tej pory zależne mniej czy bardziej od władz – nie zatrzymuje się na zachowaniu status quo. Obecna walka o obronę „Arsenału” nie toczy się jedynie o zachowanie niekomercyjnej placówki artystycznej. Nie chodzi też tylko o sprzeciw wobec przerzucania kosztów kryzysu na pracowników i pracownice – w tym na robotników sztuki. Walka toczy się o również to, aby przedefiniować instytucje publiczne tak, by szerzyły kulturę samozarządzania i samoorganizacji, oporu i rebelii.

Jest to walka nie o to, co było, ale o to, co może nadjeść – o wolne media i o wolne galerie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza, Poznańska Komisja Międzyzakładowa
Federacja Anarchistyczna, sekcja Poznań

30 sierpnia 2013 r.

Podpisz petycję przeciwko zamknięciu Galerii: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9815

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.