EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Sprzątnąć wyzysk! - kolejne spotkanie

Sprzątnąć wyzysk! - kolejne spotkanie

Zaproszenie na kolejne spotkanie:

3 września, środa, godz 19:30, Klub Zemsta, ul. Fredry 5, Poznań (centrum)

W ostatnich miesiącach w Poznaniu miały miejsce skandaliczne przypadki – firmy podwykonawcze nie zapłaciły wynagrodzeń sprzątaczkom pracującym w budynkach uniwersytetu i sądu.

Jako personel sprzątający mamy wiele problemów: jedna firma przekazuje nas drugiej, mamy coraz więcej powierzchni do sprzątania, nikt nam nie płaci za nadgodziny, brakuje nam środków do czyszczenia, nie opłacają nam ZUS-u.

Nasza praca pozostaje najczęściej niewidzialna, choć instytucje, gdzie sprzątamy, nie mogą bez nas funkcjonować. Mało kto wie jednak o naszych problemach, sami nie wiemy nawet, kiedy koleżanki mają kłopoty. Chcemy to zmienić, zjednoczyć się i przeciwstawić złym warunkom pracy!

Chcemy założyć grupę (komisję środowiskową) przy związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza i wspierać się wzajemnie. Chcemy ostrzegać się przed oszustami, którzy nie płacą albo płacą mniej, niż obiecywali, bo takich nie brakuje. Chcemy zawalczyć o umowy o pracę. Mamy wiele wspólnych problemów, które musimy razem podnosić.

Jeśli sprzątasz i chcesz spróbować zmienić warunki pracy na lepsze – dołącz do nas! Przyjdź na spotkanie bez względu na to, czy pracujesz u firmy, czy bezpośrednio, na zlecenie czy na etat.

Telefon kontaktowy: 793-510-619, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Głosy poznańskich sprzątaczek:

„Sprzątam od wielu lat. Pracowałam w tym czasie dla kilku zewnętrznych firm, które wygrywały przetargi. Każdy pośrednik zwiększał metraż rejonów. Jednocześnie spada liczba pracowników technicznych. Chciałabym się dowiedzieć, kto obecnie ustala normy i na jakiej podstawie?”

„Wciąż brakuje nam środków do czyszczenia. Dostawałyśmy jedynie uniwersalny płyn do czyszczenia, ewentualnie do ubikacji i podłóg. Brakowało środków na kamień, płynów i kostek zapachowych. Raz jak kupili kostki do ubikacji, mieliśmy podzielić 5 sztuk na 8 osób sprzątających toalety.”

„Wszyscy boją się, że od razu zostaną wykopani. Jak zgłaszamy uwagi to od kierownictwa słyszymy: Jak się wam nie podoba to bierzcie manatki i do widzenia”.

„Pracujemy teoretycznie cztery godziny. Jeśli jednak zaczynamy rano to musimy oddać klucze przed godz. 8, mamy więc mniej czasu na samo sprzątanie. Z kolei wieczorem często zostajemy dłużej, oczywiście za darmo.”

„Problemem jest to, że zakres rejonów, które musimy sprzątać przygotowany jest na pełen etat. My musimy go posprzątać w trakcie połowy etatu. To prawie niewykonalne.”

„Za pracę w nocy powinien przysługiwać dodatek, nigdy go jednak nie dostałyśmy.”

„Większość z nas albo pracuje w dwóch miejscach, albo ma małe dzieci. Dodatkowo pracujemy na dwie zmiany i na pół etatu. Nie mamy przerw. Musimy naprawdę się uwijać, żeby ze wszystkim zdążyć, a następnie od razu biegniemy do drugiej pracy.”

„Obecnie mamy umowy o dzieło. Za każdym razem dostajemy je z dużym opóźnieniem, przez co do końca nie możemy być pewni, za ile pracujemy.”

„Pracowałam już dla kilku pośredników. Za każdym razem jest coraz gorzej. Wymagań jest coraz więcej, a płace spadają. Dodatkowo warunki pracy stają się coraz bardziej niepewne.”

„Co chcemy zmienić? Obecnie głównie warunki pracy – umowy o dzieło na umowy o pracę, żeby była bardziej stabilna, ale też żebyśmy mogły brać płatne urlopy. Teraz nie mamy ani wakacji, ani chorobowego, a ile człowiek może pracować, naprawdę opadamy z sił. Poza tym wyższe płace oraz zmiana metrażu rejonów na mniejszy. No i ludzie mogliby być inni, bardziej życzliwi i solidarni, a mniej zestresowani i skupieni tylko na sobie.”

„Pracownicy powinni się zjednoczyć i przeciwstawić takim warunkom!”

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.