EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ukazał się "Głos Załogi Amazona"

Ukazał się "Głos Załogi Amazona"

Ukazał się "Głos Załogi Amazona" (1/2015), wydawany przez związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Niemal tysiąc egzemparzy zostało rozdane wczoraj pracownikom na międzyzmianie przed wejściem do zakładu w Sadach. Zapraszamy do lektury i dołączania do związku!

Pobierz PDF poniżej lub czytaj tutaj:


Wstęp:

Trzymacie w rękach pierwszy numer naszej pracowniczej gazety. Poczytajcie, zanim odbijecie się na zegarach. Weźcie kilka egzemplarzy i w autobusie przekażcie je dalej. Rozmawiajcie o problemach w pracy i o pomysłach, jak wspólnie możemy się z nimi zmierzyć.

Na tych stronach nie mamy gotowych recept. Musimy ich wspólnie poszukać. Dopiero zaczynamy się organizować. Amazon to duża korporacja, dużo zarabia na naszej pracy i wolałby raczej, byśmy pokornie, szybko i raczej bezmyślnie robili to, co nam mówią skanery i komputery. My jednak mamy swoje potrzeby, sposoby i pomysły na zmiany.

Nasza siła jako załogi polega na wspieraniu się i podejmowaniu wspólnych wysiłków różnego rodzaju, by poprawić warunki pracy i płacy. Samo się nie zrobi i chyba nikt z nas na poważnie nie sądzi, że pracodawca zrobi to z własnej woli. Zatem nadsyłajcie pomysły i uwagi. Zapisujcie się do związku. Włączajcie w działania. Stoimy ramię w ramię! Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej w podpoznańskim Amazonie


- "Gdzie jest premia?" - Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazonie w Sadach

Naszą pracowitością w grudniu zasłużyliśmy na coś więcej niż tylko na pochwały!
W naszej ocenie – pracowników i pracownic zrzeszonych w związku – premia (w części przyznawanej za wyniki zakładu pracy) nie zależy od możliwej do osiągnięcia produktywności naszego magazynu, lecz od niejasnych przewidywań kierownictwa z Seattle. Jeżeli te oczekiwania okażą się zbyt wygórowane – pracownikom premia nie przysługuje.

Przewidywania dotyczące produktywności powinny uwzględniać przede wszystkim:
1. nasze realne możliwości uwarunkowane przeciętną wydajnością i wytrzymałością (to znaczy taką, jaką dysponuje przeciętnie każdy pracownik, a nie taką, jaką dysponują najwydajniejsi i najbardziej z nas wytrzymali),
2. niezależne od naszego zapału i pracowitości przestoje w pracy (nie chcemy być karani za awarie systemu i sprzętu, na które nie mamy wpływu oraz za zbyt wysokie oczekiwania kierownictwa względem niemieckiego rynku).
3. inne potrzeby niezwiązane z pracą w magazynie (praca nie jest całym naszym życiem, mamy jeszcze obowiązki względem naszych rodzin, często będąc w domu wcale nie wypoczywamy).

Produktywność naszego zakładu pracy w grudniu (choć w naszej ocenie i tak bardzo wysoka) nie mogła być wyższa z uwagi na:
1. zbyt niskie płace,
2. brak gwarancji zatrudnienia po świętach dla pracowników agencyjnych,
3. niejasne reguły rozliczeń wynagrodzeń,
4. wypłacanie niepełnych wynagrodzeń i nieterminowość w przelewaniu ich na konta.
Te problemy muszą zostać rozwiązane, jeżeli kierownictwo chce liczyć na naszą produktywność w następnym przedświątecznym szczycie.


Poza tym:
Jak nam się pracuje? - głosy z różnych działów
- O co chodzi z funduszem socjalnym?
- Co powinien pracodawca? Co może pracownik zrzeszony w związku?
- Do Pracowników Agencyjnych!
- Spotkania związku z pracodawcą
- Terminy
- Jak traktuje nas ochrona?
- Kontrole Inspekcji Pracy w Amazonie
- Walka pracowników Amazona w Niemczech
- Pracownicy organizują się we Francji
- Inicjatywa Pracownicza w Amazonie

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.