EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Solidarnie z pracownicami i pracownikami technicznymi!

Solidarnie z pracownicami i pracownikami technicznymi!

Ostatnie tygodnie pokazały, że nacisk środowiskowy wywierany na władze uczelni wyższych ma sens i zaowocować może pozytywnymi zmianami. Ich przykładem są decyzje Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Warszawskiego o powrocie do zatrudniania pracowników technicznych na umowę o pracę. Mimo że są oni niestety wciąż zatrudniani przez podwykonawców, to w warunkach przetargu umieszczono tzw. klauzulę społeczną, która narzuca stosowanie umów o pracę.

Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia. Jednym z naszych celów jest domknięcie problemu umów śmieciowych na UAM. Choć cieszymy się z uchwalonej decyzji, zauważamy, że niektóre pracownice poszkodowane przez firmę FMD Działowski Marcin w dalszym ciągu nie otrzymały zaległych pensji, a Uniwersytet nie wsparł ich w procesie odzyskiwania należnych im wynagrodzeń. Oczekujemy, że UAM, jako Instytucja współkształtująca świadomość obywateli, opowie się po stronie poszkodowanych, które pracowały na jego korzyść i przyczyni się do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W stronę społecznej kontroli Uniwersytetów!

Grupa Inicjatywna Międzyzakładowej Komisji Uniwersyteckiej zrzesza różnorodne podmioty funkcjonujące w strukturach poznańskich uczelni - UAMu i UAPu. Zapraszamy do współpracy wszystkich_wszystkie studentów/tki (zarówno studiów I, II jak i III stopnia), pracowników naukowych i technicznych, a także profesorów/ki emerytowanych/e.

Czemu związki zawodowe?

Potrzebujemy międzysektorowej solidarności pracowniczej, nieograniczającej się do jednego zakładu czy partykularnych interesów. Zdajemy sobie sprawę, że tylko poprzez wspólne działanie i otwarte formułowanie naszych żądań jesteśmy w stanie zmieniać relacje panujące na Uniwersytetach jak i w innych zakładach pracy. Domagamy się demokratyzacji struktur akademickich i transparentności w zarządzaniu. Potrzebujemy sprawiedliwej redystrybucji środków zarówno pomiędzy różnymi jednostkami naukowymi, jak i pomiędzy pracownikami jednego zakładu. Nie zgadzamy się na prekaryzację warunków pracy na Uniwersytecie oraz na dążenia prowadzące do jego skomercjalizowania.

Chcemy aktywnie współdecydować o kształcie naszych zakładów pracy i jednostek edukacyjnych.Wprowadzając w życie idee oddolnego organizowania się, solidarności i pomocy wzajemnej w strukturach związkowych, łączymy swoje siły w poprzek sektorowych podziałów, by stawić opór różnorodnym przejawom wyzysku, przemocy oraz opresji!

3 lutego o godzinie 13:15 przychodzimy do sądu przy ul. Młyńskiej (sala numer 153), by solidarnie z pracownicami technicznymi sprzątnąć wyzysk z instytucji publicznych. Bądźmy tam razem!

Grupa Inicjatywna Międzyzakładowej Komisji Uniwersyteckiej w Poznaniu

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1085393898189310/

 

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.