EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Manifestacja w obronie miejsc pracy

W związku z mając się odbyć 23 października manifestacją w obronie miejsc pracy, Poznańska Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej prowadzi akcję ulotkową pod zakładami pracy. Czytamy w ulotce: "Od czasu rozpoczęcia kryzysu kolejne firmy w Poznaniu i okolicach dokonują zwolnień pracowników". 

"Mamy z tym do czynienia [ze zwolnieniami]  nie tylko w zakładach Cegielskiego, gdzie zwolniono 470 osób, czyli 40 proc. załogi, ale też w zakładach Volkswagena, gdzie „na bruk” polecieli w pierwszym rzędzie pracownicy agencyjni. W Wysogotowie pod Poznaniem likwidowany jest liczący ok.  300 osób zakład Sulzer Chemtech. To tylko niektóre z coraz większej ilości przykładów.

Tymczasem w biurach pośrednictwa pracy najczęściej na zwolnionych nie czeka żadna propozycja pracy lub w najlepszym razie najgorzej płatna praca na umowy zlecenia lub o dzieło. Na jedną propozycję zatrudnienia przypada dziś w Wielkopolsce ok. 40 bezrobotnych. Na koniec sierpnia 2009 roku łącznie było już w naszym regionie 116 tys. bezrobotnych, aż o 37 procent więcej niż w sierpniu 2008 roku. Przypomnijmy, że zasiłek dla bezrobotnego to jedynie ok. 650 złotych brutto i jest przyznawana z reguły na okres 6 miesięcy. Aby uniknąć głodowych zasiłków pracownicy masowo „uciekają” na chorobowe lub biorą dotację na otwarcie własnej działalności. Większość z tych firm zbankrutuje w ciągu pierwszego roku – i co dalej?

Zrzucanie odpowiedzialności za kryzys na pracowników jest sposobem ograniczania ich praw.   Tylko zorganizowana załoga może spowodować, że koszty kryzysu nie będą ciągle przerzucane na pracowników. Z pracodawcami nie można negocjować na kolanach. Trzeba twardo stawiać żądania. W czasie powszechnych zwolnień jedyną, skuteczną bronią jest solidarność między pracownikami z różnych zakładów i protesty zmuszające rząd i pracodawców do ustępstw. Dziś zbyt wielu pracownikom grozi bezrobocie na głodowych zasiłkach, podczas gdy menedżerowie i przedstawiciele władz wciąż mają się dobrze.

Pamiętaj, jeżeli dziś posiadasz pracę, to nie znaczy, że jutro jej nie stracisz. Jeżeli dziś nie podejmiesz działań w obronie Twojego i innych miejsc pracy, jutro może być za późno.

23 października o 12.00. godz. spod bram Cegielskiego wyruszy ogólnopolska demonstracja przeciwko zwolnieniom w tej, jak i innych fabrykach. Wezwały do niej różne związki zawodowe. Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza wzywa do wsparcia walki pracowników fabryki Cegielskiego o zachowanie pracy. Wzywamy do walki z bezrobociem.

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!"


OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.