EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Goleniów: Nagonka na związek trwa

Lapy_precz_od_zwizkuNagonka na związek w firmie Baltic Spinning trawa. Wczoraj wypowiedzenia otrzymało kolejnych dwoje członków organizacji oraz Adam Z. Inicjatywa Pracownicza tymczasem wystąpiła do pracodawcy w sobotę z informacją, że zwolnienie Adam Z. jest niezgodne z prawem pracy. Wszyscy zwolnieni zapowiadają wystąpienie do sądu pracy.

Napływają też do związku mailowe informacje nt. łamania praw pracowniczych na terenie Baltic Spinning i innych zakładach funkcjonujących na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego należącego do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarzuca się zatrudnianie na czarno, nie przestrzeganiem norm BHP, zastraszanie pracowników i bezwzględne zwalczanie związków zawodowych oraz zmowa pracodawców i tworzenie „czarnych listy”.

W 2006 roku Jochem Bruinsma, szef Spin Group w Polsce powiedział dla „Gazety Wyborczej”: „Zdecydowaliśmy się na zainwestowanie ze względu na tanich pracowników i bardzo dobre połączenie drogowe z Belgią, skąd dociera surowiec”. Wysokość wynagrodzeń w dużej części zależy od wysokości bezrobocia. Władze lokalne mówiły swego czasu o utrzymywaniu się "higienicznego" poziomu bezrobocia, czyli faktycznie takiego, które daje pracodawcom chociaż minimalną przewagę nad pracownikami na rynku pracy i pozwala utrzymać niskie pensje. W wyniku inwestycji w „parku” i pierwotnym spadku stopy bezrobocia w Goleniowie oraz okolicy, ponownie zaczęło ono wzrastać i utrzymuje się dziś na dość wysokim, ponad 18 procentowym poziomie. Bezrobocie zwiększyło się w ostatnich 2 latach (między październikiem 2008 roku a październikiem 2010 r.) o 33,7%. Powoduje to coraz większą presję pracodawców na pracowników.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.