EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Goleniów: Zbliża się kolejna rozprawa w sprawie Baltic Spinning

Baltic_216 maja o godzinie 8:30 w Goleniowie przy ulicy Konstytucji 3 Maja 45 w  Sądzie Rejonowy odbędzie się kolejna rozprawa przeciwko firmie Baltic Spinning, podczas której będziemy się domagać uznania przez sąd zwolnienia z pracy Adama Zygańskiego za bezpodstawne i za nielegalne. Adam będąc w komitecie  założycielskim zakładowej komisji IP i będąc pod ochroną prawną w  zgodzie z prawem nie mógł być zwolniony w taki sposób w jaki to zostało przeprowadzone. Oprócz niego zwolniono jeszcze dwoje działaczy naszego związku. Wszyscy wystąpili z pozwem do sądu pracy.

Inicjatywa Pracownicza działania zarządu Baltic Spinning uznaje za bezpardonowy atak na wolność zrzeszania się w miejscu pracy, zapowiada monitorowanie przebiegu sprawy oraz dalsze nagłaśnianie przypadków łamania praw pracowniczych w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w skład której częściowo wchodzi Goleniowski Park Przemysłowy.

Inicjatywa Pracownicza jest pierwszym związkiem zawodowym, który powstał w Parku Przemysłowym w Goleniowie, na terenie które działa 35 firm. Powodem jego powołania był kilkuletni brak podwyżek, utrzymywanie podstawy wynagrodzeń na poziomie minimalnej pensji krajowej oraz pogarszająca się od kilku lat atmosfera między pracownikami a zarządem. Baltic Spinning powiązany jest z kapitałem belgijskim. Zatrudnia ok.
170 osób i produkuje przędzę dywanową.

 

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza powstał na terenie zakładów  Baltic Spinning pod koniec listopada 2010 roku. Wcześniej przedstawiciele załogi kontaktowali się z Komisją Krajową informując o łamaniu praw pracowniczych na terenie zakładu. Zanim jednak związek zaczął na dobre funkcjonować, dyrekcja zakładu dowiedziawszy się o jego istnieniu postanowiła zwolnić członków Komitetu Założycielskiego.

W 2006 roku Jochem Bruinsma, szef Spin Group w Polsce powiedział dla „Gazety Wyborczej”: „Zdecydowaliśmy się na zainwestowanie ze względu na tanich pracowników i bardzo dobre połączenie drogowe z Belgią, skąd dociera surowiec”. Wysokość wynagrodzeń w dużej części zależy od wysokości bezrobocia. Władze lokalne mówiły swego czasu o utrzymywaniu się "higienicznego" poziomu bezrobocia, czyli faktycznie takiego, które daje pracodawcom chociaż minimalną przewagę nad pracownikami na rynku pracy i pozwala utrzymać niskie pensje. W wyniku inwestycji w „parku” i pierwotnym spadku stopy bezrobocia w Goleniowie oraz okolicy, ponownie zaczęło ono wzrastać i utrzymuje się dziś na dość wysokim, ponad 18 procentowym poziomie. Bezrobocie zwiększyło się w ostatnich 2 latach (między październikiem 2008 roku a październikiem 2010 r.) o 33,7%. Powoduje to
coraz większą presję pracodawców na pracowników.

 

Po przeprowadzonych przez IP w lutym serii pikiet z Parku Przemysłowym w Goleniowie napływa do naszego związku szereg doniesień, w których zarzuca się znajdującym się tam firmą zatrudnianie na czarno, nie przestrzeganiem norm BHP, zastraszanie pracowników i bezwzględne zwalczanie związków zawodowych oraz zmowa pracodawców i tworzenie
„czarnych listy”.

Zapraszamy do udziału w rozprawie jak i do akcji solidarnościowych. Walka Trwa!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.