EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Spotkanie czerwono-czarnej koordynacji

W dniach 10-14 września 2010 r., po prawie 2 latach przerwy, odbyło się spotkanie „RedBlack coordination” - koordynacji zrzeszającej anarchosyndykalistyczne związki zawodowe. Zebranie odbyło się we włoskim miasteczku Udine (północny-wschód Włoch, niecałe 10 km od granicy ze Słowenią) przy okazji festiwalu organizowanego przez Włoską Unię Związkową (USI).

 

W skład koordynacji wchodzą następujące związki: CGT (Hiszpania), CNT-F (Francja), ESE (Grecja), USI (Włochy), IWW (Wielka Brytania), SAC (Szwecja), IP (Polska)

redblack

W spotkaniu udział wzięły delegacje wszystkich organizacji, z wyjątkiem IWW. Po raz pierwszy na spotkanie Koordynacji zaproszono także hiszpańską Solidarność Robotniczą (Solidaridad Obrera – kilkutysięczną federację skupiającą głównie pracowników transportu publicznego), która obecna była na prawach obserwatora.

Spotkanie było poświęcone przede wszystkim 2 tematom: zasadom organizacyjnym oraz wspólnym kampaniom.

Aby usprawnić współpracę w ramach Koordynacji, uzgodniono powołanie rotacyjnego sekretariatu (odpowiedzialnego za organizację spotkań oraz zarządzanie funduszem solidarnościowym), powstanie funduszu solidarnościowego, przeznaczanego na pomoc najsłabszym członkom sieci oraz wsparcie finansowe w przypadku represji lub długotrwałych protestów a także uruchomienie wspólnej strony internetowej (w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim). W najbliższych miesiącach, każda organizacja powinna zdecydować ile i na jakich zasadach środków finansowych jest w stanie przekazać na cele funduszu. Funkcję sekretariatu Koordynacji na najbliższy rok objęło włoskie USI.

Aktywność Koordynacji w najbliższym czasie będzie skoncentrowana w trzech sferach:

- nawiązaniu kontaktów z nowymi organizacjami w krajach, gdzie nie ma jeszcze aktywnych organizacji zaangażowanych w Koordynację (m.in. wsparcie dla Słowackich anarchistów i Krajowej Konfederacji Pracy w Belgii);

- organizacji akcji solidarnościowych (m.in. z górnikami prowadzącymi strak w OCP – więcej informacji: http://ozzip.pl/serwis-informacyjny/zagranica/921-strajk-gornikow-w-maroko)

- działalności merytorycznej i propagandowej – w tym zakresie uzgodniono opracowanie wspólnej broszury analizującej wzrost aktywności skrajnej prawicy w Europie oraz wydanie plakatu poświęconego temu problemowi, a także wspólny plakat związany z tematyką kryzysu gospodarczego.

Kolejne spotkanie Koordynacji odbędzie się jesienią 2011 r., najprawdopodobniej we Wschodniej lub Północnej części Europy.

JG

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.