EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: Powstała komisja operatorów żurawi wieżowych

Warszawa: Powstała komisja operatorów żurawi wieżowych

10 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Ogólnopolskiej Komisji Międzyzakładowej Operatorów Żurawi Wieżowych. W spotkaniu wzięły udział 32 osoby, głównie z Warszawy i okolic.

Komisja zrzesza operatorów żurawi (dźwigów używanych w pracach budowlanych) pracujących w kilkunastu warszawskich firmach – przeważają osoby zmuszone do samo zatrudnienia lub pracujące na umowach zlecenie, pojedynczy operatorzy pracują na umowach o pracę. Głównym powodem dla którego powstała komisja jest drastyczny spadek płac, jaki nastąpił na przestrzeni ostatnich 5 lat, rozwój podwykonawstwa w sektorze budowanym i związane z nim rozpowszechnienie umów śmieciowych oraz pogarszające się warunki bhp i coraz dłuższy czas pracy.

Na spotkaniu założycielskim komisja wybrała władze (prezydium i komisję rewizyjną), ustaliła wysokość składek członkowskich na 20 zł na miesiąc oraz przyjęła wstępną listę postulatów. Przeprowadzono także dyskusję na temat planowanych działań komisji.

Ustalono, że w pierwszej kolejności komisja postara się zadbać o upowszechnienie wiedzy nt. przepisów BHP na budowach, podjąć działania w celu wyeliminowania pośredników z procesu zatrudniania operatorów oraz walkę o podwyżki płac. Podczas spotkania dyskutowano także nad propozycjami akcji protestacyjnych i przeprowadzenia strajku ostrzegawczego na terenie całej Warszawy – ostatecznie zdecydowano, że w pierwszej kolejności Komisja wystąpi do firm prowadzących budowy z postulatami i żądaniem podjęcia negocjacji, a jeśli ta strategia okaże się nieefektywna to zostaną zorganizowane protesty.

Komisja docelowo ma zrzeszać operatorów (operatorki, gdyż zdarzają się także kobiety wykonujące ten zawód) z całego kraju. Kolejne zebranie zaplanowano na 7 lutego – będzie ono połączone ze szkoleniem BHP przeprowadzonym przez Inspekcję Pracy.

Kontakt z komisją: operator.zurawia [@] o2.pl


Wstępna propozycja postulatów Ogólnopolskiej Komisji Operatorów Żurawi Wieżowych:

1.    Podwyżki wynagrodzeń do poziomu gwarantującego wszystkim operatorom – bez względu na typ umowy i formę zatrudnienia – otrzymywanie kwoty 25 zł netto za godzinę pracy.
2.    Skrócenie czasu pracy do maksymalnie 10 godzin dziennie, a docelowo do 8 godzin.
3.    Wprowadzenie dodatków za pracę w szkodliwych warunkach i dodatków za pracę powyżej 8 godzin na dobę w formie:  150% wynagrodzenia za 9 i 10 godzinę pracy i 200% za kolejne dodatkowe godziny pracy powyżej 10 godzin (w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umów zleceń lub samo zatrudnionych – wprowadzenie odpowiednich dodatków do wynagrodzeń).
4.    Obowiązkowe szkolenia z zakresu BHP – zarówno dla operatorów, jak i dla hakowych, sygnalistów oraz kierownictwa.
5.    Dążenie do wyeliminowania pośredników uczestniczących w procesie zatrudniania operatorów.
6.    Zwiększenie kontroli i nadzoru nad firmami przyznającymi uprawnienia do wykonywania zawodu operatora – aby nie dochodziło do sytuacji, gdy uprawnienia otrzymują osoby, które nie odbyły wystarczającej liczby godzin praktyki.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.