EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

„Kobane, Warszawa – wspólna sprawa” – protest Kurdów w stolicy

„Kobane, Warszawa – wspólna sprawa” – protest Kurdów w stolicy


W dniu 22 lipca 2015 r. mieszkający w Polsce Kurdowie okazali solidarność
z ofiarami zamachu terrorystycznego w tureckim mieście Suruc.  
W demonstracji, która przeszła Krakowskim Przedmieściem wzięli również udział członkowie i członkinie Inicjatywy Pracowniczej.

W proteście uczestniczyło ponad sto osób. W większości byli to Kurdowie. Wielu z nich przyniosło flagi Partii Pracujacych Kurdystanu oraz bandery z wizerunkiem więzionego od 1999 roku przez tureckie władze, przywódcy PPK - Abdullaha Öcalana. Atmosfera była gorąca.

– Nie mamy wątpliwości, że to robota tureckich służb specjalnych. Oni nie chcą dopuścić do powstania niepodległego Kurdystanu – mówił jeden z uczestników protestu.

Podczas marszu najczęściej skandowano „Wolny, wolny Kurdystan, strzeż się, strzeż się Erdogan”, wysyłając w ten sposób komunikat do tureckiego prezydenta, który – zdaniem większości uczestników – jest współodpowiedzialny za poniedziałkowy zamach.
Na Placu Zamkowym, gdzie zakończył się protest, jeden z organizatorów odczytał manifest, w którym zawarte były słowa wsparcia dla bohaterskich bojowniczek YPJ (Kobiece Jednostki Ochrony) i bojowników z szeregów YPG (Powszechne Jednostki Ochrony) które toczą zacięte boje z dżihadystami w Rożawie (syryjskim Kurdystanie). Pamięć 32 osób poległych w Suruc uczczono minutą ciszy.

Ofiarami zamachu byli uczestnicy konferencji, której celem było opracowanie planu odbudowy miasta Kobane, niemal doszczętnie zniszczonego podczas zeszłorocznych starć  z oddziałami tzw. Państwa Islamskiego. Ostatecznie w styczniu 2015 Kurdyjscy bojownicy i bojowniczki odzyskali kontrolę nad miastem, a jego nazwa stała się symbolem zwycięskiego oporu wobec fanatycznych barbarzyńców.

Ankara od początku konfliktu nie okazuje Kurdom żadnego wsparcia. Rząd obawia się, że powstanie stabilnej autonomii w Rożawie, może poskutkować reaktywacją powstania w tureckim Kurdystanie, które nieprzerwanie trwało między rokiem 1986 a 2013. W ciągu ostatnich miesięcy tureckie samoloty bombardowały m.in. pozycje bojowników PPK w okolicach granicy z Irakiem. Według źródeł z Kobane, od północy  przenikają do Rożawy terroryści tzw. Państwa Islamskiego, wcześniej szkoleni w specjalnych obozach na terenie Turcji.

Więcej na temat Kurdystanu i Kobane przeczytasz na  poniższych stronach
https://freelab2014.wordpress.com/tag/turcja/
https://freelab2014.wordpress.com/tag/kurdystan/

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.