EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ankara - Warszawa - wspólna sprawa! Dyskusja i demonstracja w Warszawie

Ankara - Warszawa - wspólna sprawa! Dyskusja i demonstracja w Warszawie

W związku z niedawnymi wydarzeniami w Ankarze (przypomnijmy, 10 października w wyniku zamachu bombowego na pokojową demonstrację antyrządową zginęło ponad 100 osób, a ponad 200 zostało rannych) oraz zaostrzającymo się konfliktem zarówno w Kurdystanie Północnym, jak i w całej Turcji w okresie przedwyborczym, Warszawska Komisja Środowiskowa OZZIP wspólnie ze społecznością kurdyjską zrzeszoną w  Demokratycznym Stowarzyszeniu Kurdyjsko - Polskim zorganizowała otwarte spotkanie z kurdyjskimi działaczkami i działaczami politycznymi oraz protest przeciwko dyktatorskim działaniom prezydenta Recep Tayyip Erdoğana, którego działania pchają kraj ku wojnie domowej. 

 

W piątek, 16 października na Uniwersytecie Warszawskim podczas spotkania "Kurdyjska droga ku autonomii. Demokratyzczny ruch kurdyjski w Turcji i w Syrii" kurdyjscy aktywiści i aktywistki związani z lewicową partią HDP opowiadali między innymi o politycznych represjach w Turcji, wzajemnych inspiracjach pomiędzy Rojavą i Kurdystanem Północnym, promowaniu równościowych idei w ramach demokratycznego konfederalizmu, ewolucji taktycznej i politycznej Abdullaha Öcalana. Odpowiedzieli również na szereg pytań publiczności dotyczących stosunków pomiędzy kurdyjskim ruchem narodowo-wyzwoleńczym, a turecką lewicą i związkami zawodowymi, roli NATO i UE w legitymizacji autorytarnych rządów Erdogana i AKP oraz niejawnych powiązań pomiędzy tureckim służbami specjalnymi a Państwem Islamskim. Przekonywano, że warunkiem do zaistnienia Wolnego Kurdystanu jest współpraca z ludnością turecką, arabską oraz mniejszościami etnicznymi w Turcji, Syrii i Iraku. Swego rodzaju potwierdzeniem tego postulatu była obecność Turków - sympatyków sprawy kurdyjskiej wśród aktywnych uczestników dyskusji. 

Następnego dnia spod Bramy Głównej Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłami "Ankara - Warszawa wspólna sprawa!" oraz "Wolny Kurdystan - terrosryta Erdogan" pod sejm RP ruszyła demonstracja. Demonstranci i demonstrantki nieśli flagi Kurdystanu, HDP oraz PKK, nie zabrakło również flag Inicjatywy Pracowniczej i Alternatywy Socjalistycznej. Podczas przemarszu rozdawano ulotki informujące o sytuacji w Turcji, zaś pod Sejmem przemawiający zwracali uwagę na fakt, że Polska wraz z innymi krajami NATO oraz UE ponosi pośrednią odpowiedzialność za trwające w Turcji represje politycznej oraz wojskowe pacyfikacje ludności cywilnej. Przewodniczący Komisji Europejskiej, były premier RP, Donald Tusk niedawno wyraził solidarność z Turcją w jej "walce z terroryzmem". Na zakończenie przedstawiciel Inicjatywy Pracowniczej podkreślił, że działania Turcji wymierzone są również w tamtejsze związki zawodowe, które były współorganizatorami niedawnego tragicznego protestu w Ankarze.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.