EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Opiekunki-imigrantki walczą o swoje prawa

Członkinie Komisji Środowiskowej Pracownic i Pracowników Domowych Inicjatywy Pracowniczej
Członkinie Komisji Środowiskowej Pracownic i Pracowników Domowych Inicjatywy Pracowniczej

Do Inicjatywy Pracowniczej dołączyła Komisja Środowiskowa Pracownic i Pracowników Domowych To pierwsza w Polsce struktura związkowa pracownic domowych, złożona całkowicie z migrantek z Ukrainy. To właśnie Ukrainki najczęściej przyjeżdżają do Polski, żeby pracować jako opiekunki do dzieci i osób starszych czy z niepełnosprawnościami.

- Najważniejszą rzeczą dla naszego związku jest walka o powszechną legalność zatrudnienia - mówi Rusłana Poberezhnyk, członkini prezydium nowej komisji - W tej chwili w opiece większość osób pracuje bez umów, na czarno. To oznacza, że nie odprowadzamy składek do ZUS, nie możemy iść do lekarza. Nie ma żadnych regulacji dotyczących czasu naszej pracy, listy zadań, które mamy do wykonania. Wiele dziewczyn teoretycznie opiekuje się starszą osobą, ale wymaga się od nich też sprzątania, gotowania czy podawania leków, a nawet zastrzyków - mówi. - Nie szanuje się naszego prawa do odpoczynku, do czasu wolnego. Pracodawcy często oczekują pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tymczasem pieniądze, które dostajemy do ręki, to niewiele więcej niż polska płaca minimalna.

Jak mówi Poberezhnyk, pomysł założenia związku zawodowego od razu ją przekonał. - Teraz było tak, że kiedy któraś z nas została oszukana, rodzina nie wypłaciła jej pieniędzy, to jechałam ja albo któraś z nas rozmawiać, próbować odzyskać pensję, wstawić się za koleżanką. Teraz będę mogła interweniować nie jako prywatna osoba, tylko jako związek zawodowy. To daje nowe możliwości prawne, sposób na to, żeby naciskać na pracodawców - wyjaśnia.

Brak regulacji dotyczących pracy domowej i opieki nad seniorami, różnice w płacach w Polsce i na Ukrainie oraz kryzys opieki w Polsce masowo wykorzystują agencje pracy. Niektóre z nich działają w Polsce, inne na Ukrainie. Członkinie związku skarżą się, że agencje w żaden sposób nie zabezpieczają ich interesów - nie gwarantują im możliwości legalnego zatrudnienia, czasem nawet legalnego pobytu. Umowy podpisywane są często tylko z pracodawcami. - Syn pani, którą się zajmuje, co miesiąc płaci agencji, która mnie zatrudnia, za pośrednictwo w pracy i gwarancję znalezienie zastępstwa, jeśli ja będę musiała wyjechać, rozchoruję się. Ja nie mam z nimi żadnej umowy - wyjaśnia swoją sytuację jedna z członkiń komisji.

Celem związku zawodowego jest też jednak nie tylko walka z wyzyskiem, prowadzonym przez agencje pracy tymczasowej czy naciskanie na pojedynczych pracodawców. Zdaniem pracownic domowych, konieczne są kampanie kierowane do władz państwowych i samorządowych. - Państwo musi uznać, że rodziny potrzebują wsparcia w opiece nad osobami starszymi. W tej chwili jeśli ktoś legalnie wynajmuje nianię do dziecka poniżej 3 lat, nie musi płacić za tę nianię składek na ZUS. Uważamy, że w przypadku osób starszych powinno być tak samo - wyjaśnia Poberezhnyk. - Potrzebne są odgórne, rządowe naciski na rzecz legalizacji naszej pracy, podpisywania normalnych umów, płacenia podatków i składek. To opłaci się też państwu, że te pieniądze będą normalnie odprowadzane, a nie płacone pod stołem - zauważa.

Członkinie związku od miesięcy, jeszcze przed oficjalnym założeniem komisji, pozostają w kontakcie z osobami, wykonującymi podobną pracę w Chicago w USA. Opiekunki i pracownice domowe zrzeszone w Illinois Domestic Workers Coalition (Koalicja Pracownic Domowych stanu Illinois) osiągnęła tam znaczące sukcesy w walce o godne warunki pracy. Amerykański związek zawodowy, podobnie jak komisja Inicjatywy Pracowniczej, składa się głównie z migrantek - większość z nich stanowią Meksykanki i Polki. Dwa lata temu udało im się wywalczyć przyjęcie przez gubernatora stanu ustawy, gwarantującej pracownicom podstawowe prawa wynikające z zatrudnienia, takie jak płaca minimalna, prawo do odpoczynku czy wolność od przemocy, molestowania seksualnego i mobbingu. - Chcemy przyjęcia podobnych rozwiązań w Polsce - mówi Poberezhnyk.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.