EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

List poparcia od strajkujących w Amazonie w Niemczech

List poparcia od strajkujących w Amazonie w Niemczech
W ostatnich tygodniach w Niemczech wybuchają jeden po drugim strajki w Amazonie. Strajkują załogi min. w Lipsku, Bad Hersfeld, Koblenz, Werne. Inicjatywa Pracownicza Amazon pozostaje w kontakcie z kolegami i koleżankami z Niemiec. Otrzymaliśmy list z wyrazami poparcia, który został rozdany w Sadach i w Bielanach Wrocławskich tysiącom pracowników. Na zdjęciu strajkujący pracownicy Amazona z Bad Hersfeld (Amazon FRA pod Frankfurtem) z transparentem: "FRA+WRO+POZ Razem w walce".
 
"Drogie koleżanki i koledzy z Polski!

Przesyłamy Wam nasze solidarnościowe pozdrowienia. Od wiosny 2013 r. strajkują pracownicy Amazona w Bad Hersfeld i w Lipsku. Wtedy rozpoczęliśmy naszą walkę przeciwko niższym płacom, umowom na czas określony, warunkom pracy szkodliwym dla zdrowia i nadzorem w miejscu pracy. Żądamy, aby Amazon wreszcie podjął negocjacje ze związkiem zawodowym i zaakceptował umowę zbiorową branży handlu detalicznego i wysyłkowego.

Nasza walka odnosi skutki: strajk już rozszerzył się na prawie wszystkie lokalizacje Amazona w Niemczech. Strajkuje osiem z dziewięciu istniejących FC. Już w 2009 r. udało nam się założyć ustawową radę zakładową w Lipsku mimo oporu koncernu. Z pomocą rady zakładowej udało nam się przeforsować to, że Amazon nie może już jednostronnie zarządzać nadgodzinami i musi płacić dopłaty nadgodzinowe. Poza tym płace zostały stopniowo podwyższone z 7,76 Euro w 2008 r. do 11,32 Euro we wrześniu 2015 r. Warunki pracy też trochę się poprawiły. Poza tym od 2012 r. istnieje dodatek świąteczny w wysokości 400 Euro brutto. To wszystko nie są prezenty, ale ustępstwa, które wywalczyliśmy strajkiem.

Natomiast nie udało nam się jeszcze przeforsować naszego głównego żądania: umowy zbiorowej branży handlu detalicznego i wysyłkowego. To nam pokazuje, że musimy oprzeć strajk na szerszej podstawie i zbudować sieci międzynarodowe. Amazon działa globalnie i jest największym na świecie koncernem w szybko rozwijającym się sektorze handlu online. Dlatego wiemy, że wynik tej walki będzie miał decydujący wpływ na dalsze warunki pracy nie tylko w Niemczech, lecz w całej Europie. Tylko razem możemy wygrać tę walkę. Wspieramy Waszą walkę z niskimi płacami, z pracą agencyjną, z niewystarczającymi regulaminami przerw i z presją na wyniki. Tylko ten, kto walczy, może coś osiągnąć. Bez naszego oporu dalej będziemy zdani na łaskę i niełaskę koncernu i nic się nie zmieni. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w przyszłości.

Związkowcy z Amazona z koalicji solidarnościowej ze strajkującymi w Lipsku

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.